Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ohlédnutí na zatmělou Zemi

Uznání: Mir 27 Crew; Copyright: CNES

Tak vypadá Země při zatmění Slunce. Stín Měsíce je vidět jako potěmnělá část Země. Tento stín přes Zemi přelétá rychlostí skoro 2000 kilometrů za hodinu. Ale jenom pozorovatelé poblíž středu tmavého kruhu vidí sluneční zatmění, ostatní vidí zatmění částečné, kde Měsíc zakrývá jen část Slunce. Tento nádherný obraz slunečního zatmění z 11. srpna 1999 byl jedním z posledních pořízených z kosmické stanice Mir. Dvě jasné skvrny vlevo nahoře jsou nejspíše Jupiter a Saturn, i když se to ještě musí prokázat. Mir byl v roce 2001 řízeně stažen z oběžné dráhy.

Štítky: Měsíc, Slunce, Sluneční zatmění


7. vesmírný týden 2026

7. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 2. do 15. 2. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a je viditelný ráno a dopoledne. Nízko na večerní oblohu se dostává Merkur, velké planety jsou zatím vidět všechny. Aktivita Slunce byla vysoká, ale polární záře byla vidět jen v severských zemích. Chystá se start mise Crew-12 k ISS. Před 65 lety se na cestu k Venuši vydala Veněra 1. Před 25 lety přistála NEAR-Shoemaker na planetce Eros a před 15 lety minula mise Stardust kometu 9P/Tempel.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »