Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Reflekční mlhovina Merope

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Reflekční mlhoviny odrážejí světlo od blízkých hvězd. Světlo se odráží od mnoha malých uhlíkových zrnek. Typicky modrá barva reflekčních mlhovin je způsobena tím, že uhlíkový prach daleko lépe rozptyluje modré světlo než světlo červené. Jasnost mlhoviny záleží na její velikosti, na hustotě odrazivých zrn a též na barvě a jasnosti okolních hvězd(y). NGC 1435 na snímku nahoře je kolem jedné z nejjasnějších hvězd Merope (23 Tau) v Plejádách (M45). Mlhoviny v Plejádách jsou důsledkem náhodného setkání otevřené hvězdokupy s molekulárním mračnem.

Štítky: Reflekční mlhovina, Merope, NGC 1435


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »