Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31: Galaxie v Andromedě

Uznání a copyright: Robert Gendler (robgendlerastropixs.com)

Galaxie v Andromedě je nejbližší velkou galaxií od naší vlastní Mléčné dráhy. O naší Galaxii se předpokládá, že vypadá podobně jako galaxie v Andromedě. Obě galaxie spolu dominují Místní skupině galaxií. Difuzní světlo z Andromedy způsobují stovky miliard hvězd, ze kterých se skládá. Několik jednotlivých hvězd kolem galaxie v Andromedě je ve skutečnosti z naší Galaxie a ty jsou daleko vpředu od objektu v pozadí. O galaxii v Andromedě se často hovoří jako o M31, jelikož se jedná o 31. objekt na Messierově seznamu difuzních objektů na obloze. M31 je tak vzdálená, že světlu trvá dva milióny let, než nás dosáhne. Přestože je vidět i bez dalekohledu, tak snímek M31 nahoře je digitální mozaikou 20 políček pořízených malým dalekohledem. O M31 toho zůstává hodně neznámého, včetně toho, jak se do středu dostala dvě jádra.

Štítky: M31, Spirální galaxie, Andromeda galaxy


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »