Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31: Galaxie v Andromedě

Uznání a copyright: Robert Gendler (robgendlerastropixs.com)

Galaxie v Andromedě je nejbližší velkou galaxií od naší vlastní Mléčné dráhy. O naší Galaxii se předpokládá, že vypadá podobně jako galaxie v Andromedě. Obě galaxie spolu dominují Místní skupině galaxií. Difuzní světlo z Andromedy způsobují stovky miliard hvězd, ze kterých se skládá. Několik jednotlivých hvězd kolem galaxie v Andromedě je ve skutečnosti z naší Galaxie a ty jsou daleko vpředu od objektu v pozadí. O galaxii v Andromedě se často hovoří jako o M31, jelikož se jedná o 31. objekt na Messierově seznamu difuzních objektů na obloze. M31 je tak vzdálená, že světlu trvá dva milióny let, než nás dosáhne. Přestože je vidět i bez dalekohledu, tak snímek M31 nahoře je digitální mozaikou 20 políček pořízených malým dalekohledem. O M31 toho zůstává hodně neznámého, včetně toho, jak se do středu dostala dvě jádra.

Štítky: M31, Spirální galaxie, Andromeda galaxy


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »