Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31: Galaxie v Andromedě

Uznání a copyright: Robert Gendler (robgendlerastropixs.com)

Galaxie v Andromedě je nejbližší velkou galaxií od naší vlastní Mléčné dráhy. O naší Galaxii se předpokládá, že vypadá podobně jako galaxie v Andromedě. Obě galaxie spolu dominují Místní skupině galaxií. Difuzní světlo z Andromedy způsobují stovky miliard hvězd, ze kterých se skládá. Několik jednotlivých hvězd kolem galaxie v Andromedě je ve skutečnosti z naší Galaxie a ty jsou daleko vpředu od objektu v pozadí. O galaxii v Andromedě se často hovoří jako o M31, jelikož se jedná o 31. objekt na Messierově seznamu difuzních objektů na obloze. M31 je tak vzdálená, že světlu trvá dva milióny let, než nás dosáhne. Přestože je vidět i bez dalekohledu, tak snímek M31 nahoře je digitální mozaikou 20 políček pořízených malým dalekohledem. O M31 toho zůstává hodně neznámého, včetně toho, jak se do středu dostala dvě jádra.

Štítky: M31, Spirální galaxie, Andromeda galaxy


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »