Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31: Galaxie v Andromedě

Uznání a copyright: Robert Gendler (robgendlerastropixs.com)

Galaxie v Andromedě je nejbližší velkou galaxií od naší vlastní Mléčné dráhy. O naší Galaxii se předpokládá, že vypadá podobně jako galaxie v Andromedě. Obě galaxie spolu dominují Místní skupině galaxií. Difuzní světlo z Andromedy způsobují stovky miliard hvězd, ze kterých se skládá. Několik jednotlivých hvězd kolem galaxie v Andromedě je ve skutečnosti z naší Galaxie a ty jsou daleko vpředu od objektu v pozadí. O galaxii v Andromedě se často hovoří jako o M31, jelikož se jedná o 31. objekt na Messierově seznamu difuzních objektů na obloze. M31 je tak vzdálená, že světlu trvá dva milióny let, než nás dosáhne. Přestože je vidět i bez dalekohledu, tak snímek M31 nahoře je digitální mozaikou 20 políček pořízených malým dalekohledem. O M31 toho zůstává hodně neznámého, včetně toho, jak se do středu dostala dvě jádra.

Štítky: M31, Spirální galaxie, Andromeda galaxy


27. vesmírný týden 2026

27. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2026. Měsíc bude v úplňku. Na večerní obloze svítí už pouze Venuše. Ráno je stále výš Saturn a velmi nízko na obloze se potkají Mars a Uran. Na Slunci jsou velké skvrny. Zemi míjí větší blízkozemní planetka. Do volného kosmu mají vystoupit z ISS astronauti Williams a Meir(ová). Před 110 lety se narodila československá astronomka Ludmila Pajdušáková. Před 10 lety začala u Jupiteru pracovat sonda Juno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Postupka komety R3 PANSTARRS v Orionu

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2026 obdržel snímek Jakuba Kuřáka a Martina Maška „Kometa R3 PANSTARRS v Orionu“ „Uprostřed léta, kolem sedmnáctého dne měsíce července, se na nebi znenadání zrodila hvězda nesmírné velikosti a nádhery. Žádný z tehdy žijících lidí nikdy nespatřil nic, co

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nočné svietiace oblaky - 1

Fotené o 22:23 SELČ, ohnisková vzdialenosť 43 mm, expozícia 0,8 s, clona 3,2, ISO 3200.

Další informace »