Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru 3D

Uznání a copyright: Greg Piepol

Merkur je nyní vidět krátce před úsvitem jako nejjasnější "hvězda" těsně nad východním obzorem. Ale před téměř dvěma týdny Merkur přešel v 21. století už podruhé před slunečním diskem. Tento stereo anaglyf pro prohlížení červenomodrými brýlemi kombinuje jen tak pro zábavu vesmírné snímky Slunce a nejvnitřnější planety do 3D prezentace přechodu Merkuru. Snímek slunečního disku pochází z družice Hinode (znamená východ slunce). Sluneční observatoř Hinode byla vypuštěna z kosmického střediska Uchinoura a přechod sledovala z oběžné dráhy Země. Superponovaná temná silueta Merkuru pochází z podrobného snímku drsného povrchu planety založeného na údajích ze sondy Mariner 10, která kolem Merkuru proletěla v letech 1974 a 1975.

Štítky: Merkur, Přechod, Anaglyph, Hinode, Mariner


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »