Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru 3D

Uznání a copyright: Greg Piepol

Merkur je nyní vidět krátce před úsvitem jako nejjasnější "hvězda" těsně nad východním obzorem. Ale před téměř dvěma týdny Merkur přešel v 21. století už podruhé před slunečním diskem. Tento stereo anaglyf pro prohlížení červenomodrými brýlemi kombinuje jen tak pro zábavu vesmírné snímky Slunce a nejvnitřnější planety do 3D prezentace přechodu Merkuru. Snímek slunečního disku pochází z družice Hinode (znamená východ slunce). Sluneční observatoř Hinode byla vypuštěna z kosmického střediska Uchinoura a přechod sledovala z oběžné dráhy Země. Superponovaná temná silueta Merkuru pochází z podrobného snímku drsného povrchu planety založeného na údajích ze sondy Mariner 10, která kolem Merkuru proletěla v letech 1974 a 1975.

Štítky: Merkur, Přechod, Anaglyph, Hinode, Mariner


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »