Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru 3D

Uznání a copyright: Greg Piepol

Merkur je nyní vidět krátce před úsvitem jako nejjasnější "hvězda" těsně nad východním obzorem. Ale před téměř dvěma týdny Merkur přešel v 21. století už podruhé před slunečním diskem. Tento stereo anaglyf pro prohlížení červenomodrými brýlemi kombinuje jen tak pro zábavu vesmírné snímky Slunce a nejvnitřnější planety do 3D prezentace přechodu Merkuru. Snímek slunečního disku pochází z družice Hinode (znamená východ slunce). Sluneční observatoř Hinode byla vypuštěna z kosmického střediska Uchinoura a přechod sledovala z oběžné dráhy Země. Superponovaná temná silueta Merkuru pochází z podrobného snímku drsného povrchu planety založeného na údajích ze sondy Mariner 10, která kolem Merkuru proletěla v letech 1974 a 1975.

Štítky: Merkur, Přechod, Anaglyph, Hinode, Mariner


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »