Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadné loukotě v Saturnových prstencích

Uznání: CICLOPS, JPL, ESA, NASA

Co způsobuje záhadné loukotě v Saturnových prstencích? Loukotě jsou vidět vlevo na snímku nahoře jako duchovité přízraky a poprvé byly objeveny kosmickou sondou Voyager, která kolem Saturnu prolétla počátkem osmdesátých let. Jejich existence byla nečekaná a dosud nebyla přijata žádná hypotéza jejich vzniku. Podivné je, že loukotě zřejmě chyběly na počátečních snímcích zasílaných zpět kosmickou sondou Cassini, která obíhá kolem Saturnu. Analýza archivovavých snímků z Voyageru vedla k závěru, že přechodné loukotě, které mohou vzniknout a zaniknout v průběhu několika hodin, se skládají z elektricky nabitých vrstev malých částic velikosti prachu. Některé nedávné snímky ze sondy Cassini, jako je ten nahoře, konečně ukázaly tajemné loukotě superponované na Saturnův prstenec B. Mezi hypotézy vzniku loukotí patří malé meteory, které dopadají na prstence a paprsky elektronů ze Saturnových atmosférických blesků, které kropí prstence. Pozorování záhadných loukotí, stejně jako spekulace o jejich původu, nadále pokračují.

Štítky: Saturn, Prstence, Spokes


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »