Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadné loukotě v Saturnových prstencích

Uznání: CICLOPS, JPL, ESA, NASA

Co způsobuje záhadné loukotě v Saturnových prstencích? Loukotě jsou vidět vlevo na snímku nahoře jako duchovité přízraky a poprvé byly objeveny kosmickou sondou Voyager, která kolem Saturnu prolétla počátkem osmdesátých let. Jejich existence byla nečekaná a dosud nebyla přijata žádná hypotéza jejich vzniku. Podivné je, že loukotě zřejmě chyběly na počátečních snímcích zasílaných zpět kosmickou sondou Cassini, která obíhá kolem Saturnu. Analýza archivovavých snímků z Voyageru vedla k závěru, že přechodné loukotě, které mohou vzniknout a zaniknout v průběhu několika hodin, se skládají z elektricky nabitých vrstev malých částic velikosti prachu. Některé nedávné snímky ze sondy Cassini, jako je ten nahoře, konečně ukázaly tajemné loukotě superponované na Saturnův prstenec B. Mezi hypotézy vzniku loukotí patří malé meteory, které dopadají na prstence a paprsky elektronů ze Saturnových atmosférických blesků, které kropí prstence. Pozorování záhadných loukotí, stejně jako spekulace o jejich původu, nadále pokračují.

Štítky: Saturn, Prstence, Spokes


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »