Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadné loukotě v Saturnových prstencích

Uznání: CICLOPS, JPL, ESA, NASA

Co způsobuje záhadné loukotě v Saturnových prstencích? Loukotě jsou vidět vlevo na snímku nahoře jako duchovité přízraky a poprvé byly objeveny kosmickou sondou Voyager, která kolem Saturnu prolétla počátkem osmdesátých let. Jejich existence byla nečekaná a dosud nebyla přijata žádná hypotéza jejich vzniku. Podivné je, že loukotě zřejmě chyběly na počátečních snímcích zasílaných zpět kosmickou sondou Cassini, která obíhá kolem Saturnu. Analýza archivovavých snímků z Voyageru vedla k závěru, že přechodné loukotě, které mohou vzniknout a zaniknout v průběhu několika hodin, se skládají z elektricky nabitých vrstev malých částic velikosti prachu. Některé nedávné snímky ze sondy Cassini, jako je ten nahoře, konečně ukázaly tajemné loukotě superponované na Saturnův prstenec B. Mezi hypotézy vzniku loukotí patří malé meteory, které dopadají na prstence a paprsky elektronů ze Saturnových atmosférických blesků, které kropí prstence. Pozorování záhadných loukotí, stejně jako spekulace o jejich původu, nadále pokračují.

Štítky: Saturn, Prstence, Spokes


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO

fotografování mraků

Další informace »