Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadné loukotě v Saturnových prstencích

Uznání: CICLOPS, JPL, ESA, NASA

Co způsobuje záhadné loukotě v Saturnových prstencích? Loukotě jsou vidět vlevo na snímku nahoře jako duchovité přízraky a poprvé byly objeveny kosmickou sondou Voyager, která kolem Saturnu prolétla počátkem osmdesátých let. Jejich existence byla nečekaná a dosud nebyla přijata žádná hypotéza jejich vzniku. Podivné je, že loukotě zřejmě chyběly na počátečních snímcích zasílaných zpět kosmickou sondou Cassini, která obíhá kolem Saturnu. Analýza archivovavých snímků z Voyageru vedla k závěru, že přechodné loukotě, které mohou vzniknout a zaniknout v průběhu několika hodin, se skládají z elektricky nabitých vrstev malých částic velikosti prachu. Některé nedávné snímky ze sondy Cassini, jako je ten nahoře, konečně ukázaly tajemné loukotě superponované na Saturnův prstenec B. Mezi hypotézy vzniku loukotí patří malé meteory, které dopadají na prstence a paprsky elektronů ze Saturnových atmosférických blesků, které kropí prstence. Pozorování záhadných loukotí, stejně jako spekulace o jejich původu, nadále pokračují.

Štítky: Saturn, Prstence, Spokes


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »