Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida nad Vancouverem

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka (www.blue-moon.ca / TWAN)

Vodní hladina na tomto portrétu světa v noci odráží jasná a barevná světla města Vancouver v Kanadě. Tento širokoúhlý pohled z 12. srpna při meteorickém roji Perseid zachycuje velkou část fotografova východního obzoru. Obraz se skládá z mnoha postupných 2 sekundových expozic tak, že dohromady mají 1 hodinu 33 minut. Během té doby stopy hvězd na noční obloze nad Vancouverem vykroužily soustředné oblouky jako obraz rotace Země. Scénu přetínají také tečkované stopy letadel. Dva snímky nahoře zachytily krátké jasné záblesky a bolidu Perseidy. Ta velká mezera ve stopě jediného meteoru odpovídá času mezi následnými snímky.

Štítky: Meteor, Meteorický roj Perseid, Vancouver


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »