Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida nad Vancouverem

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka (www.blue-moon.ca / TWAN)

Vodní hladina na tomto portrétu světa v noci odráží jasná a barevná světla města Vancouver v Kanadě. Tento širokoúhlý pohled z 12. srpna při meteorickém roji Perseid zachycuje velkou část fotografova východního obzoru. Obraz se skládá z mnoha postupných 2 sekundových expozic tak, že dohromady mají 1 hodinu 33 minut. Během té doby stopy hvězd na noční obloze nad Vancouverem vykroužily soustředné oblouky jako obraz rotace Země. Scénu přetínají také tečkované stopy letadel. Dva snímky nahoře zachytily krátké jasné záblesky a bolidu Perseidy. Ta velká mezera ve stopě jediného meteoru odpovídá času mezi následnými snímky.

Štítky: Meteor, Meteorický roj Perseid, Vancouver


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »