Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy nad Velikonočním ostrovem

Uznání a copyright: Stéphane Guisard (Los Cielos de Chile)

Proč byly ty sochy na Velikonočním ostrově postaveny? Nikdo si není jistý. Jisté ale je, že se tam nachází přes 800 kamenných soch. Sochy na Velikonočním ostrově jsou v průměru dvakrát větší než člověk a váží více než 200 krát tolik. O historii nebo významu těchto neobvyklých soch je známo jenom málo, ale mnozí lidé věří, že byly vytvořeny před 500 lety jako obrazy místních vůdců zaniklé civilizace. Zdá se, že velká kamenná socha na snímku nahoře přemítá o vzdáleném Velkém Magellanově mračnu na oblačné obloze, na které jsou vidět jasné hvězdy Canopus a Sírius.

Štítky: Hvězdy, Easter Island, Statues


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »