Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké Magellanovo mračno

Uznání a copyright: Robert Gendler

Portugalský mořeplavec ze 16. století Ferdinand Magellan měl se svou posádkou při své první cestě kolem světa spoustu času ke studiu jižní oblohy. V důsledku toho jsou dva mlhavé, mračnům podobné objekty, které jsou pro pozorovatele na jižní polokouli snadno viditelné, známy jako Mračna Magellanova a nyní se o nich ví, že jsou to satelitní galaxie naší mnohem větší spirální galaxie Mléčné dráhy. Velké Magellanovo mračno (Large Magellanic Cloud - LMC) ze souhvězdí Mečouna (Dorado), vzdálené asi 160 000 světelných let, je na této mozaice 10 snímků vidět do pozoruhodných podrobností. Při rozpětí asi 30 000 světelných let jde o nejhmotnější satelitní galaxii Mléčné dráhy, která je místem nejbližší supernovy moderní doby SN 1987a. Ten výrazný červený uzlík skoro dole je 30 Doradus, neboli mlhovina Tarantule, obří hvězdotvorná oblast ve Velkém Magellanově mračnu. Pokud budete chtít zjistit polohu supernovy a orientovat se mezi mnoha hvězdokupami a mlhovinami v LMC, podívejte se na tento dobře popsaný obrázek.

Štítky: Lmc, Galaxie, Magellan, Satellite galaxy


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko AR2871

Slnko-oblasť AR2871 dva dni po erupcii.

Další informace »