Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké Magellanovo mračno

Uznání a copyright: Robert Gendler

Portugalský mořeplavec ze 16. století Ferdinand Magellan měl se svou posádkou při své první cestě kolem světa spoustu času ke studiu jižní oblohy. V důsledku toho jsou dva mlhavé, mračnům podobné objekty, které jsou pro pozorovatele na jižní polokouli snadno viditelné, známy jako Mračna Magellanova a nyní se o nich ví, že jsou to satelitní galaxie naší mnohem větší spirální galaxie Mléčné dráhy. Velké Magellanovo mračno (Large Magellanic Cloud - LMC) ze souhvězdí Mečouna (Dorado), vzdálené asi 160 000 světelných let, je na této mozaice 10 snímků vidět do pozoruhodných podrobností. Při rozpětí asi 30 000 světelných let jde o nejhmotnější satelitní galaxii Mléčné dráhy, která je místem nejbližší supernovy moderní doby SN 1987a. Ten výrazný červený uzlík skoro dole je 30 Doradus, neboli mlhovina Tarantule, obří hvězdotvorná oblast ve Velkém Magellanově mračnu. Pokud budete chtít zjistit polohu supernovy a orientovat se mezi mnoha hvězdokupami a mlhovinami v LMC, podívejte se na tento dobře popsaný obrázek.

Štítky: Lmc, Galaxie, Magellan, Satellite galaxy


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »