Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slunovrat v Newgrange

Uznání: Photograph by Cyril Byrne - courtesy of The Irish Times

Při zítřejším slunovratu Slunce při své roční dráze na pozemské obloze dosáhne svého nejjižnějšího bodu a na severu tak začne astronomická zima. Na oslavu severního zimního slunovratu a Mezinárodního roku astronomie 2009 můžete sledovat živý webový přenos slunovratového východu slunce z megalitické hrobky v Newgrange v hrabství Meath v Irsku. Newgrange se datuje do období před 5000 lety a je mnohem starší než Stonehenge, ale má také přesné vytýčení k slunovratovému Slunci. Na tomto pohledu z komory uvnitř pohřebního pahorku první paprsky slunovratového vycházejícího slunce procházejí přes světlík nad vchodem a září dolů do 18 metrů dlouhého tunelu a osvětlují podlahu u paty ozdobného kamene. Kámen samotný by byl přímo osvětlen slunovratovým Sluncem před 5000 lety. Tato dlouhá expozice také zachycuje duchovitou postavu současného astronoma v pohybu. Pokud budete chtít sledovat webové vysílání, následujte odkaz níže. Živé vysílání se plánuje na 8:30 světového koordinovaného času, což je například 9:30 středoevropského času v neděli 21. prosince.

Živé vysílání ze slunovratového východu slunce z Newgrange.

Oprava: Na překlep v první větě, místo správného "bodu" tam bylo "body", upozornil Pavel Jurečka.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Newgrange


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »