Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Analema nad předsíní panen

Uznání a copyright: Anthony Ayiomamitis

Pokud byste udělali snímek Slunce každý den ve stejnou dobu, bylo by ve stejné poloze? Odpověď je ne a tvar stopy Slunce v průběhu roku se nazývá analema. Zdánlivý posun Slunce je způsoben pohybem Země kolem Slunce spolu s sklonem osy rotace Země. Slunce je v nejvyšší části analemy v létě a v nejnižší v zimě. Dnes, při zimním slunovratu na severní polokouli, je Slunce v dolním bodu analemy. Analemy vytvořené z různých zeměpisných šířek na Zemi by se jevily trochu rozdílné, stejně jako analemy vytvářené každý den v jiné době. Analema na obrázku vlevo vznikla ze 46 jednotlivých fotografií Slunce pořízených v roce 2003 z Atén v Řecku. V popředí tohoto kompozitního obrazu jsou sloupy z předsíně panen, součásti starověkého Erechtheionu dokončeného v roce 407 před Kristem.

Štítky: Winter solstice, Analemma, Porch of Maidens


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »