Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Labtayt Sulci na Saturnovu Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Pohybují se některé povrchové útvary na Enceladu jako dopravní pás? Přední interpretace nedávných snímků Saturnova nejexplozivnějšího měsíce ukazují, že ano. Tato forma na Zemi velmi neobvyklé asymetrické tektonické aktivity je nejspíše vodítkem k vnitřní struktuře Enceladu, který může obsahovat podpovrchová moře, kde by se i mohl vyvinout život. Obrázek nahoře se skládá z 28 snímků pořízených v říjnu kosmickou sondou Cassini poté, co proletěla kolem tohoto led vyvrhujícího tělesa. Prohlídka těchto snímků jasně ukazuje tektonické posuny, kde je vidět, že se velké části povrchu celé posunuly jedním směrem. Skoro nahoře je vidět jedno z nejvýraznějších tektonických dělení: Labtayt Sulci, asi kilometr hluboký kaňon.

Štítky: Saturn, Enceladus, Labtayt Sulci


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »