Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Labtayt Sulci na Saturnovu Enceladu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Pohybují se některé povrchové útvary na Enceladu jako dopravní pás? Přední interpretace nedávných snímků Saturnova nejexplozivnějšího měsíce ukazují, že ano. Tato forma na Zemi velmi neobvyklé asymetrické tektonické aktivity je nejspíše vodítkem k vnitřní struktuře Enceladu, který může obsahovat podpovrchová moře, kde by se i mohl vyvinout život. Obrázek nahoře se skládá z 28 snímků pořízených v říjnu kosmickou sondou Cassini poté, co proletěla kolem tohoto led vyvrhujícího tělesa. Prohlídka těchto snímků jasně ukazuje tektonické posuny, kde je vidět, že se velké části povrchu celé posunuly jedním směrem. Skoro nahoře je vidět jedno z nejvýraznějších tektonických dělení: Labtayt Sulci, asi kilometr hluboký kaňon.

Štítky: Saturn, Enceladus, Labtayt Sulci


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »