Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Collinder 399: Věšák kabátů

Uznání a copyright: Processing - Noel Carboni, Imaging - Greg Parker, New Forest Observatory

Je tento věšák kabátů hvězdokupa nebo asterismus? O tomto kosmickém věšáku se diskutovalo většinu minulého století, jak se astronomové snažili přijít na to, zda je tento triedrem viditelný útvar opravdu fyzicky spojený do otevřené hvězdokupy nebo jde o náhodnou projekci. Náhodné projekce hvězd se jmenují asterismy, příkladem je třeba známý Velký vůz. Nedávná přesná měření z různým pozorovacích míst oběžné dráhy Země kolem Slunce odhalila odlišné úhlové posuvy, které ukazují na to, že Věšák kabátů lze lépe popsat jako asterismus. Toto jasné hvězdné seskupení je formálněji známo jako Collinder 399 a v souhvězdí Lištičky (Vulpecula) zabírá víc místa než úplněk. Na obrázku nahoře je zcela vpravo otevřená hvězdokupa NGC 6802.

Štítky: Asterismus, Collinder 399, Coat Hanger


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »