Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tyrénské moře a slunovratová obloha

Uznání a copyright: Danilo Pivato

Dnes v 6:08 světového času nastává slunovrat a slunce dosahuje na pozemské obloze své nejjižnější deklinace. Prosincový slunovrat pochopitelně znamená začátek zimy na severní polokouli a léto na jižní. Při pohledu ze severních šířek slunce proběhne na obloze nad jižním obzorem ten nejnižší oblouk. Takže na severu je den slunovratu od východu k západu nejkratší a má nejméně denního světla. Tento složený obraz sleduje dráhu slunce při prosincovém slunovratu v roce 2005 na krásné modré obloze při pohledu z italského pobřeží u Tyrénského moře ze Santa Severa k Fiumicino. Pohled pokrývá na 43 oddělených, dobře plánovaných expozicích od východu k západu, asi 115°.

Štítky: Slunce, Slunovrat, Tyrrhenian sea


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »