Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Mars dnes v noci

Uznání a copyright: John Harms

Dnes v noci se budou o oblohu dělit měsíční úplněk a brilantní, červenavý Mars. Pozorovatelé oblohy se budou moci snadno potěšit tímto nebeským párem, jelikož obě tělesa bude od sebe dělit jen stupeň nebo i méně. Při pozorování z části severu Ameriky a Evropy Měsíc dokonce rudou planetu zakryje (projde před ní). Mars je tak jasný, protože je blízko opozice, tedy na opačné straně, než je na pozemské obloze Slunce a je poblíž svého největšího přiblížení k planetě Zemi. Ale Mars není vůbec tak jasný jako Měsíc, který je dnes v noci také také v opozici se Sluncem. Na tomto náhledu dnešní podívané na obloze astronom John Harms dokázal minulý měsíc vyfotografovat Měsíc skoro v úplňku poblíž Marsu. Jeho obyčejná jediná expozice využila mračen, které odstínily ohromující měsíční světlo.

Štítky: Mars, Měsíc, Zákryt, Opposition


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »