Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Mars dnes v noci

Uznání a copyright: John Harms

Dnes v noci se budou o oblohu dělit měsíční úplněk a brilantní, červenavý Mars. Pozorovatelé oblohy se budou moci snadno potěšit tímto nebeským párem, jelikož obě tělesa bude od sebe dělit jen stupeň nebo i méně. Při pozorování z části severu Ameriky a Evropy Měsíc dokonce rudou planetu zakryje (projde před ní). Mars je tak jasný, protože je blízko opozice, tedy na opačné straně, než je na pozemské obloze Slunce a je poblíž svého největšího přiblížení k planetě Zemi. Ale Mars není vůbec tak jasný jako Měsíc, který je dnes v noci také také v opozici se Sluncem. Na tomto náhledu dnešní podívané na obloze astronom John Harms dokázal minulý měsíc vyfotografovat Měsíc skoro v úplňku poblíž Marsu. Jeho obyčejná jediná expozice využila mračen, které odstínily ohromující měsíční světlo.

Štítky: Mars, Měsíc, Zákryt, Opposition


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »