Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Od obzoru k obzoru

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PixHeaven.net)

Zarolujte doprava a vydejte se pohledem na cestu od obzoru k obzoru přes zenit na noční obloze nad Beg-Meil ve Francii. Toto panoráma zachycené 13. prosince (viz klíč snímků), které pokrývá v 21 expozicích 210 stupňů, začíná na jihovýchodě na pláži s vycházející jasnou hvězdou Sirius. Vzhlédněte (posuńte se vpravo) a narazíte na mlhovinami oplývající souhvězdí Orion a pokračujte dále, až najdete nádhernou hvězdokupu Plejády. Dále, tedy výše na obloze, je slavná kometa Holmes s pozoruhodně velkou komou, která i nadále zdobí noci na severní polokouli. A konečně, ještě než se pohroužíte do záře městských světel u severozápadního obzoru (daleko vpravo), zastavte se na dvojité hvězdokupě v Perseu a všimněte si kosmické čárky jasného meteoru Geminid.

Štítky: Orion, Plejády, Sirius, Panorama, H and chi persei, Comet Holmes, Geminid meteor


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »