Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Od obzoru k obzoru

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PixHeaven.net)

Zarolujte doprava a vydejte se pohledem na cestu od obzoru k obzoru přes zenit na noční obloze nad Beg-Meil ve Francii. Toto panoráma zachycené 13. prosince (viz klíč snímků), které pokrývá v 21 expozicích 210 stupňů, začíná na jihovýchodě na pláži s vycházející jasnou hvězdou Sirius. Vzhlédněte (posuńte se vpravo) a narazíte na mlhovinami oplývající souhvězdí Orion a pokračujte dále, až najdete nádhernou hvězdokupu Plejády. Dále, tedy výše na obloze, je slavná kometa Holmes s pozoruhodně velkou komou, která i nadále zdobí noci na severní polokouli. A konečně, ještě než se pohroužíte do záře městských světel u severozápadního obzoru (daleko vpravo), zastavte se na dvojité hvězdokupě v Perseu a všimněte si kosmické čárky jasného meteoru Geminid.

Štítky: Orion, Plejády, Sirius, Panorama, H and chi persei, Comet Holmes, Geminid meteor


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »