Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Reflexe 1970...

Uznání a copyright: Martin Pugh

Astronomové někdy ignorují řadu mlhovin 1970. Zvlášť toto krásné seskupení reflekčních mlhovin v Orionu - NGC 1977, NGC 1975 a NGC 1973 je obvykle přehlíženo ve prospěch blízké zářivější hvězdné porodnice známé jako Mlhovina Orion. Tyto reflekční mlhoviny, které se nacházejí u Orionova meče severně od jasného komplexu mlhoviny Orion, jsou také spojeny s obrovským molekulárním mračnem v Orionu, které je vzdálené asi 1500 světelných let, ale dominuje mu charakteristická modrá barva mezihvězdného prachu, který odráží světlo od horkých mladých hvězd. Na tomto ostrém barevném teleskopickém snímku z Nového Walesu v Austrálii je sever dole, takže nahoře vévodí známější obrysy mlhoviny Orion. Nad středem přes pole leží NGC 1977 a od NGC 1973 (vlevo dole) a NGC 1975 (vpravo dole) ji oddělují tmavší oblasti prachu. Mnoho pozorovatelů na severní polokouli tvrdí, že v mračnu kosmického prachu viděli postavu běžce, ale ti se samozřejmě dívají vzhůru nohama.

Štítky: Prach, Orion, Reflekční mlhovina, Ngc1977, Ngc1975, Ngc1973, Australia, Nixon, Elvis


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M20 Trifid Nebula & M8 Lagoon Nebula

M20, známá jako Trifid Nebula, a M8, známá jako Lagoon Nebula, jsou dvě z nejikoničtějších mlhovin na obloze, nacházející se v bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Trifid Nebula (M20) je nádhernou kombinací emisní, reflexní a temné mlhoviny, známá svými charakteristickými tmavými pruhy prachu, které ji rozdělují do tří hlavních částí, což jí dává její název. Tato mlhovina je jasným příkladem hvězdotvorné oblasti, kde nové hvězdy osvětlují okolní plyn a prach. Jen kousek odtud se nachází Lagoon Nebula (M8), rozsáhlá emisní mlhovina viditelná pouhým okem, která se vyznačuje svou jasnou září způsobenou ionizovaným vodíkem. Lagoon Nebula je domovem mnoha mladých hvězd a hvězdokup, včetně otevřené hvězdokupy NGC 6530. Obě mlhoviny jsou bohaté na detailní struktury a barevné kontrasty, což je činí oblíbenými objekty pro astrofotografii i amatérská pozorování.

Další informace »