Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Reflexe 1970...

Uznání a copyright: Martin Pugh

Astronomové někdy ignorují řadu mlhovin 1970. Zvlášť toto krásné seskupení reflekčních mlhovin v Orionu - NGC 1977, NGC 1975 a NGC 1973 je obvykle přehlíženo ve prospěch blízké zářivější hvězdné porodnice známé jako Mlhovina Orion. Tyto reflekční mlhoviny, které se nacházejí u Orionova meče severně od jasného komplexu mlhoviny Orion, jsou také spojeny s obrovským molekulárním mračnem v Orionu, které je vzdálené asi 1500 světelných let, ale dominuje mu charakteristická modrá barva mezihvězdného prachu, který odráží světlo od horkých mladých hvězd. Na tomto ostrém barevném teleskopickém snímku z Nového Walesu v Austrálii je sever dole, takže nahoře vévodí známější obrysy mlhoviny Orion. Nad středem přes pole leží NGC 1977 a od NGC 1973 (vlevo dole) a NGC 1975 (vpravo dole) ji oddělují tmavší oblasti prachu. Mnoho pozorovatelů na severní polokouli tvrdí, že v mračnu kosmického prachu viděli postavu běžce, ale ti se samozřejmě dívají vzhůru nohama.

Štítky: Prach, Orion, Reflekční mlhovina, Ngc1977, Ngc1975, Ngc1973, Australia, Nixon, Elvis


41. vesmírný týden 2025

41. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 10. do 12. 10. 2025. Měsíc je počátkem týdne v úplňku a na konci týdne přestává být vidět na večerní obloze. To umožní lepší viditelnost dvou komet, jejichž nástup na večerní oblohu s nadějí očekáváme. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) bude vidět zatím jen dalekohledem a trochu obtížněji, ale snad také menším dalekohledem, by mohla být vidět i C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc a bude v konjunkci s Měsícem. Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je poměrně aktivní a opět nastaly slabé polární záře. V plánech startů raket nyní figuruje výhradně Falcon 9 s telekomunikačními družicemi Starlink a Kuiper. Sto let od narození by oslavil významný český astronom Miroslav Plavec.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad školou

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2025 obdržel snímek „Bolid nad školou“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Pecka Podíváme-li se v noci na jasnou oblohu, zaujmou nás samozřejmě zejména jasné objekty, tedy například Měsíc, pokud je tedy nad obzorem, nebo jasné planety. Ovšem i hvězdy a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Stack 4 fotiek

Další informace »