Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a prach přes Baadeho okno

Uznání a copyright: Stephane Guisard

Směrem ke středu naší Galaxie se nacházejí miliardy hvězd. Převážná většina těchto hvězd je stará miliardy let, takže věkem soupeří se svou domovskou galaxií Mléčná dráha. Tyto staré hvězdy spolu s mezihvězdným prachem dohromady vytvářejí tuto žlutavou hvězdnou krajinu. Ačkoliv skutečný galaktický střed ve viditelném světle zakrývá neprůhledný prach, tak na tomto snímku je vpravo v prachu nízkohustotní díra. Tato oblast se nazývá Baadeho okno po německém astronomovi, který ji studoval a použil k průzkumu vzdálených hvězd a určení vnitřní geometrie Mléčné dráhy. Baadeho okno se nachází v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: Hvězdy, Galaktický střed, Baade's Window


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »