Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a prach přes Baadeho okno

Uznání a copyright: Stephane Guisard

Směrem ke středu naší Galaxie se nacházejí miliardy hvězd. Převážná většina těchto hvězd je stará miliardy let, takže věkem soupeří se svou domovskou galaxií Mléčná dráha. Tyto staré hvězdy spolu s mezihvězdným prachem dohromady vytvářejí tuto žlutavou hvězdnou krajinu. Ačkoliv skutečný galaktický střed ve viditelném světle zakrývá neprůhledný prach, tak na tomto snímku je vpravo v prachu nízkohustotní díra. Tato oblast se nazývá Baadeho okno po německém astronomovi, který ji studoval a použil k průzkumu vzdálených hvězd a určení vnitřní geometrie Mléčné dráhy. Baadeho okno se nachází v souhvězdí Střelce (Sagittarius).

Štítky: Hvězdy, Galaktický střed, Baade's Window


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Lyra, Had, Hadonoš, Herkules | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »