Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na Marsu objevena půda bohatá na křemenku

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Jezdíte si po Marsu, když tu náhle nečekaně odkryjete neobvykle světlou půdu. Zastavíte. Otočíte se. Vrátíte se, abyste půdu prozkoumali a zjistíte, že se jedná o téměř čistou křemenku (kysličník křemičitý), hlavní součást křemene a skla. Taková půda doposud nebyla na Marsu nalezena. Jak tato půda vznikla? Jelikož jste robotické vozítko Spirit a v současnosti jezdíte na Marsu, tak odešlete snímky a údaje zpět na Zemi k analýze. Vaši přátelé vědci z modré vodní planety říkají, že na Zemi taková půda většinou vzniká buď z vulkanických par nebo v horkých zřídlech. Zvláště ta druhá hypotéza zase ukazuje na vlhkou minulost části Marsu, jelikož se možná tato bílá půda vysrážela z horké vody nasycené kysličníkem křemičitým. Na Zemi v takových podmínkách obvykle typicky bují mikroby. Odkrytá světlá půda na snímku nahoře je vidět vpravo.

Štítky: Saturn, Prstence, Tethys


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »