Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na Marsu objevena půda bohatá na křemenku

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Jezdíte si po Marsu, když tu náhle nečekaně odkryjete neobvykle světlou půdu. Zastavíte. Otočíte se. Vrátíte se, abyste půdu prozkoumali a zjistíte, že se jedná o téměř čistou křemenku (kysličník křemičitý), hlavní součást křemene a skla. Taková půda doposud nebyla na Marsu nalezena. Jak tato půda vznikla? Jelikož jste robotické vozítko Spirit a v současnosti jezdíte na Marsu, tak odešlete snímky a údaje zpět na Zemi k analýze. Vaši přátelé vědci z modré vodní planety říkají, že na Zemi taková půda většinou vzniká buď z vulkanických par nebo v horkých zřídlech. Zvláště ta druhá hypotéza zase ukazuje na vlhkou minulost části Marsu, jelikož se možná tato bílá půda vysrážela z horké vody nasycené kysličníkem křemičitým. Na Zemi v takových podmínkách obvykle typicky bují mikroby. Odkrytá světlá půda na snímku nahoře je vidět vpravo.

Štítky: Saturn, Prstence, Tethys


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »