Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na Marsu objevena půda bohatá na křemenku

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Jezdíte si po Marsu, když tu náhle nečekaně odkryjete neobvykle světlou půdu. Zastavíte. Otočíte se. Vrátíte se, abyste půdu prozkoumali a zjistíte, že se jedná o téměř čistou křemenku (kysličník křemičitý), hlavní součást křemene a skla. Taková půda doposud nebyla na Marsu nalezena. Jak tato půda vznikla? Jelikož jste robotické vozítko Spirit a v současnosti jezdíte na Marsu, tak odešlete snímky a údaje zpět na Zemi k analýze. Vaši přátelé vědci z modré vodní planety říkají, že na Zemi taková půda většinou vzniká buď z vulkanických par nebo v horkých zřídlech. Zvláště ta druhá hypotéza zase ukazuje na vlhkou minulost části Marsu, jelikož se možná tato bílá půda vysrážela z horké vody nasycené kysličníkem křemičitým. Na Zemi v takových podmínkách obvykle typicky bují mikroby. Odkrytá světlá půda na snímku nahoře je vidět vpravo.

Štítky: Saturn, Prstence, Tethys


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »