Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Na Marsu objevena půda bohatá na křemenku

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, Cornell, JPL, NASA

Jezdíte si po Marsu, když tu náhle nečekaně odkryjete neobvykle světlou půdu. Zastavíte. Otočíte se. Vrátíte se, abyste půdu prozkoumali a zjistíte, že se jedná o téměř čistou křemenku (kysličník křemičitý), hlavní součást křemene a skla. Taková půda doposud nebyla na Marsu nalezena. Jak tato půda vznikla? Jelikož jste robotické vozítko Spirit a v současnosti jezdíte na Marsu, tak odešlete snímky a údaje zpět na Zemi k analýze. Vaši přátelé vědci z modré vodní planety říkají, že na Zemi taková půda většinou vzniká buď z vulkanických par nebo v horkých zřídlech. Zvláště ta druhá hypotéza zase ukazuje na vlhkou minulost části Marsu, jelikož se možná tato bílá půda vysrážela z horké vody nasycené kysličníkem křemičitým. Na Zemi v takových podmínkách obvykle typicky bují mikroby. Odkrytá světlá půda na snímku nahoře je vidět vpravo.

Štítky: Saturn, Prstence, Tethys


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »