Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy starodávné prstence

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak jsou staré Saturnovy prstence? Nikdo to s jistotou neví. Jednou z možností je, že se prstence vznikly v historii naší sluneční soustavy poměrně nedávno, možná teprvě před 100 milióny let, když se u Saturnu rozpadl objekt velikosti měsíce. Mezi důkazy pro mladý prstenec patří základní analýza stability prstenců a také skutečnost, že prstence jsou tak jasné a poměrně neovlivněné početnými malými impakty meteorů. Nová zjištění nyní ovšem přinášejí možnost, že některé Saturnovy prstence mohou být staré miliardy let a tak být téměř stejně staré jako Saturn samotný. Prohlídka snímků z družice Saturnu Cassini ukazuje, že některé částice Saturnových prstenců se dočasně shlukují a sráží se, takže efektivně recyklují částice v prstencích vynášením čerstvého jasného ledu na povrch. Na snímku nahoře jsou Saturnovy prstence v pravých barvách zachycené minulý říjen družicí Cassini. V popředí tmavých prstenců je vidět ledový jasný Tethys, Saturnův měsíc, který se nejspíše zjasnil otryskáváním deštěm ledu ze sesterského měsíce Enceladus.

Štítky: Saturn, Prstence, Tethys


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »