Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy starodávné prstence

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak jsou staré Saturnovy prstence? Nikdo to s jistotou neví. Jednou z možností je, že se prstence vznikly v historii naší sluneční soustavy poměrně nedávno, možná teprvě před 100 milióny let, když se u Saturnu rozpadl objekt velikosti měsíce. Mezi důkazy pro mladý prstenec patří základní analýza stability prstenců a také skutečnost, že prstence jsou tak jasné a poměrně neovlivněné početnými malými impakty meteorů. Nová zjištění nyní ovšem přinášejí možnost, že některé Saturnovy prstence mohou být staré miliardy let a tak být téměř stejně staré jako Saturn samotný. Prohlídka snímků z družice Saturnu Cassini ukazuje, že některé částice Saturnových prstenců se dočasně shlukují a sráží se, takže efektivně recyklují částice v prstencích vynášením čerstvého jasného ledu na povrch. Na snímku nahoře jsou Saturnovy prstence v pravých barvách zachycené minulý říjen družicí Cassini. V popředí tmavých prstenců je vidět ledový jasný Tethys, Saturnův měsíc, který se nejspíše zjasnil otryskáváním deštěm ledu ze sesterského měsíce Enceladus.

Štítky: Saturn, Prstence, Tethys


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »