Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy starodávné prstence

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Jak jsou staré Saturnovy prstence? Nikdo to s jistotou neví. Jednou z možností je, že se prstence vznikly v historii naší sluneční soustavy poměrně nedávno, možná teprvě před 100 milióny let, když se u Saturnu rozpadl objekt velikosti měsíce. Mezi důkazy pro mladý prstenec patří základní analýza stability prstenců a také skutečnost, že prstence jsou tak jasné a poměrně neovlivněné početnými malými impakty meteorů. Nová zjištění nyní ovšem přinášejí možnost, že některé Saturnovy prstence mohou být staré miliardy let a tak být téměř stejně staré jako Saturn samotný. Prohlídka snímků z družice Saturnu Cassini ukazuje, že některé částice Saturnových prstenců se dočasně shlukují a sráží se, takže efektivně recyklují částice v prstencích vynášením čerstvého jasného ledu na povrch. Na snímku nahoře jsou Saturnovy prstence v pravých barvách zachycené minulý říjen družicí Cassini. V popředí tmavých prstenců je vidět ledový jasný Tethys, Saturnův měsíc, který se nejspíše zjasnil otryskáváním deštěm ledu ze sesterského měsíce Enceladus.

Štítky: Saturn, Prstence, Tethys


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »