Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká pánev na Saturnovu Tethysu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Některé měsíce by takovou srážku nepřežily. Tethys, jeden z největších měsíců Saturnu o průměru asi 1000 kilometrů, srážku přežil, ale dnes vykazuje rozlehlý impaktní kráter Odysseus. Odysseus se též někdy nazývá Velká pánev, nachází se na náběžné pokouli Tethysu a vykazuje značné stáří vzhledem k poměrnému množství menších kráterů uvnitř jeho tyčících se stěn. Blízko terminátoru je vidět další velký kráter Melanthius. Hustota Tethysu je podobná vodnímu ledu. Digitálně vylepšený snímek nahoře pořídila v červenci kosmická sonda Cassini z oběžné dráhu kolem Saturnu, když prolétala kolem této obrovské ledové koule.

Štítky: Saturn, Tethys, Odysseus Basin


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »