Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tvorba galaxií v ranném vesmíru

Uznánní: NASA, ESA, and N. Pirzkal (STScI/ESA) et al.

Jaký byl velmi ranný vesmír? K odpovědi na tuto otázku astronomové namířili Hubblův kosmický dalekohled mezi jasné blízké objekty a vytvořili jeden z vůbec nejhloubkovějších snímků HUDF (Hubble Ultra Deep Field). Výsledný HUDF je jako pokladnice podivných a vzdálených galaxií. Nedávné analýzy HUDF se zaměřily na nejmenší, nejslabší a nejkompaktnější zobrazené galaxie. Tyto malé galaxie se považují za stavební bloky moderních galaxií. Analýzy ukazují, že tyto malé galaxie se vzájemně opravdu často slučují za vzniku větších galaxií. Snímek tohoto pole Spitzerovým kosmickým dalekohledem ukazuje nedostatek infračervené emise, kterou lze očekávat od starších hvězd, což ukazuje, že tyto malé galaxie jsou velice mladé, možná staré jen několik miliónů let. Proto by se mohla vůbec první generace hvězd skládat z mladých modrých hvězd. Nahoře je vidět část HUDF a jedna modrá galaxie, stavební blok s vysokým vesmírným rudým posuvem, takže se jeví spíše žlutá, je vidět na vloženém obrázku vlevo nahoře.

Štítky: Galaxie, Raný vesmír, Building


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »