Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tvorba galaxií v ranném vesmíru

Uznánní: NASA, ESA, and N. Pirzkal (STScI/ESA) et al.

Jaký byl velmi ranný vesmír? K odpovědi na tuto otázku astronomové namířili Hubblův kosmický dalekohled mezi jasné blízké objekty a vytvořili jeden z vůbec nejhloubkovějších snímků HUDF (Hubble Ultra Deep Field). Výsledný HUDF je jako pokladnice podivných a vzdálených galaxií. Nedávné analýzy HUDF se zaměřily na nejmenší, nejslabší a nejkompaktnější zobrazené galaxie. Tyto malé galaxie se považují za stavební bloky moderních galaxií. Analýzy ukazují, že tyto malé galaxie se vzájemně opravdu často slučují za vzniku větších galaxií. Snímek tohoto pole Spitzerovým kosmickým dalekohledem ukazuje nedostatek infračervené emise, kterou lze očekávat od starších hvězd, což ukazuje, že tyto malé galaxie jsou velice mladé, možná staré jen několik miliónů let. Proto by se mohla vůbec první generace hvězd skládat z mladých modrých hvězd. Nahoře je vidět část HUDF a jedna modrá galaxie, stavební blok s vysokým vesmírným rudým posuvem, takže se jeví spíše žlutá, je vidět na vloženém obrázku vlevo nahoře.

Štítky: Galaxie, Raný vesmír, Building


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »