Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tvorba galaxií v ranném vesmíru

Uznánní: NASA, ESA, and N. Pirzkal (STScI/ESA) et al.

Jaký byl velmi ranný vesmír? K odpovědi na tuto otázku astronomové namířili Hubblův kosmický dalekohled mezi jasné blízké objekty a vytvořili jeden z vůbec nejhloubkovějších snímků HUDF (Hubble Ultra Deep Field). Výsledný HUDF je jako pokladnice podivných a vzdálených galaxií. Nedávné analýzy HUDF se zaměřily na nejmenší, nejslabší a nejkompaktnější zobrazené galaxie. Tyto malé galaxie se považují za stavební bloky moderních galaxií. Analýzy ukazují, že tyto malé galaxie se vzájemně opravdu často slučují za vzniku větších galaxií. Snímek tohoto pole Spitzerovým kosmickým dalekohledem ukazuje nedostatek infračervené emise, kterou lze očekávat od starších hvězd, což ukazuje, že tyto malé galaxie jsou velice mladé, možná staré jen několik miliónů let. Proto by se mohla vůbec první generace hvězd skládat z mladých modrých hvězd. Nahoře je vidět část HUDF a jedna modrá galaxie, stavební blok s vysokým vesmírným rudým posuvem, takže se jeví spíše žlutá, je vidět na vloženém obrázku vlevo nahoře.

Štítky: Galaxie, Raný vesmír, Building


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »