Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubblovo ultra hloubkové pole

Uznání: S. Beckwith & the HUDF Working Group (STScI), HST, ESA, NASA

Jak opravdu vypadaly první galaxie? Tuto otázku pomáhá zodpovědět také kosmický dalekohled Hubble Space Telescope, který právě dokončil pořizování Hubblova ultra hloubkového pole (Hubble Ultra Deep Field - HUDF), nejhloubkovějšího, nejvzdálenějšího vůbec kdy pořízeného obrazu vesmíru ve viditelném světle. HUDF na snímku nahoře ukazuje vzorek nejstarších galaxií, jaké byly kdy vůbec spatřeny, galaxií, které vznikaly hned po temných obdobích před 13 miliardami let, kdy měl vesmír jen 5 procent svého současného věku. Snímek pořídily kamery kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope NICMOS a ACS. HUDF, které pózovalo na stejném místě více jak 3 měsíce, by mělo být ve některých barvách víc jak čtyřikrát citlivější, než původní Hubblovo hloubkové pole (Hubble Deep Field - HDF). Astronomové celého světa budou HUDF nejspíše studovat léta, aby lépe porozuměli jak v ranném vesmíru vznikaly hvězdy a galaxie.

Štítky: Galaxie, Vesmír, Hubble Ultra Deep Field


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »