Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lahvová pošta Voyagerů

Uznání: Voyager Project, JPL, NASA

Před třiceti lety vypuštěné kosmické sondy NASA Voyager 1 a 2 jsou nyní vzdálené 15 a 12.5 miliard kilometrů od Slunce, což zhruba odpovídá vzdálenosti 14 a 11.5 světelných hodin. Stále fungující Voyagery sleduje a řídí síť stanic Deep Space Network. Jsou teprve třetí a čtvrtou sondou z planety Země, která doputovala za vnější planety aby unikla do mezihvězdného prostoru a tak následují sondy Pioneer 10 a 11. Každý z obou Voyagerů nese 12 palcový měděný pozlacený disk (fonografický záznam), který obsahuje zvuky a obrazy reprezentující lidské kultury a život na Zemi, což představuje jakousi zprávu v láhvi vrženou do kosmického moře. Zaznamenaný materiál vybrala komise, jíž předsedal astronom Carl Sagan. Jednoduché diagramy na obalu symbolicky reprezentují původ kosmické sondy a dávají instrukce pro přehrání disku. Exotická konstrukce disků by jim měla při jejich plavbě mezihvězdným prostorem zajist dlouhou životnost.

Štítky: Kosmická loď, Voyager, Sounds, Record


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »