Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Měsíce na jižním pólu

Uznání a copyright: Robert Schwarz (South Pole Station)

Měsíc byl v srpnu nahoře po celých 14 dní, ovšem při pozorování z jižního pólu. Ale během úplného zatmění 28.srpna Měsíc nad obzorem vykroužil jenom 10 stupňů. Pro Roberta Scharwze byl dlouhý pohled přes atmosféru, která rozmazávala jeho snímky, při pořizování této čtyřhodinové sekvence zatmění, jen malým problémem. Vážnějším problémem byla venkovní teplota vzduchu -68C (-90F). Extrémní chlad si vyžádal, aby sérii expozic dělal z vyhřáté místnosti štěrbinou v okně. Přestože teplo způsobuje konvekci a další rozmazávání, tak to byl jediný způsob, jak udržet kameru delší dobu při rozumné provozní teplotě. Odměnou mu byl tento působivý záznam srpnového zatmění Měsíce z jedinečné perspektivy na planetě Zemi.

Štítky: Antarktida, Jižní pól, Total lunar eclipse


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »