Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Měsíce na jižním pólu

Uznání a copyright: Robert Schwarz (South Pole Station)

Měsíc byl v srpnu nahoře po celých 14 dní, ovšem při pozorování z jižního pólu. Ale během úplného zatmění 28.srpna Měsíc nad obzorem vykroužil jenom 10 stupňů. Pro Roberta Scharwze byl dlouhý pohled přes atmosféru, která rozmazávala jeho snímky, při pořizování této čtyřhodinové sekvence zatmění, jen malým problémem. Vážnějším problémem byla venkovní teplota vzduchu -68C (-90F). Extrémní chlad si vyžádal, aby sérii expozic dělal z vyhřáté místnosti štěrbinou v okně. Přestože teplo způsobuje konvekci a další rozmazávání, tak to byl jediný způsob, jak udržet kameru delší dobu při rozumné provozní teplotě. Odměnou mu byl tento působivý záznam srpnového zatmění Měsíce z jedinečné perspektivy na planetě Zemi.

Štítky: Antarktida, Jižní pól, Total lunar eclipse


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »