Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Měsíce na jižním pólu

Uznání a copyright: Robert Schwarz (South Pole Station)

Měsíc byl v srpnu nahoře po celých 14 dní, ovšem při pozorování z jižního pólu. Ale během úplného zatmění 28.srpna Měsíc nad obzorem vykroužil jenom 10 stupňů. Pro Roberta Scharwze byl dlouhý pohled přes atmosféru, která rozmazávala jeho snímky, při pořizování této čtyřhodinové sekvence zatmění, jen malým problémem. Vážnějším problémem byla venkovní teplota vzduchu -68C (-90F). Extrémní chlad si vyžádal, aby sérii expozic dělal z vyhřáté místnosti štěrbinou v okně. Přestože teplo způsobuje konvekci a další rozmazávání, tak to byl jediný způsob, jak udržet kameru delší dobu při rozumné provozní teplotě. Odměnou mu byl tento působivý záznam srpnového zatmění Měsíce z jedinečné perspektivy na planetě Zemi.

Štítky: Antarktida, Jižní pól, Total lunar eclipse


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »