Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Měsíce na jižním pólu

Uznání a copyright: Robert Schwarz (South Pole Station)

Měsíc byl v srpnu nahoře po celých 14 dní, ovšem při pozorování z jižního pólu. Ale během úplného zatmění 28.srpna Měsíc nad obzorem vykroužil jenom 10 stupňů. Pro Roberta Scharwze byl dlouhý pohled přes atmosféru, která rozmazávala jeho snímky, při pořizování této čtyřhodinové sekvence zatmění, jen malým problémem. Vážnějším problémem byla venkovní teplota vzduchu -68C (-90F). Extrémní chlad si vyžádal, aby sérii expozic dělal z vyhřáté místnosti štěrbinou v okně. Přestože teplo způsobuje konvekci a další rozmazávání, tak to byl jediný způsob, jak udržet kameru delší dobu při rozumné provozní teplotě. Odměnou mu byl tento působivý záznam srpnového zatmění Měsíce z jedinečné perspektivy na planetě Zemi.

Štítky: Antarktida, Jižní pól, Total lunar eclipse


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »