Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění na jezeře Kalamalka

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka

Tato poklidný pohled se sekvencí úplného zatmění Měsíce zachycený 28. srpna se dívá dolů k jezeru Kalamalka a ke světlům města Coldstream v Britské Kolumbii. Expozice každé 4 minuty zachytily polohu Měsíce a fázi zatmění, až Měsíc zapadl za světla města a kopce na obzoru. Tato sekvence umožňuje efektivně změřit trvání úplné fáze zatmění. Trvání měsíčních zatmění měřil také kolem roku 270 př.Kr. řecký astronom Aristarchus, i když pravděpodobně bez výhod digitálních hodin a kamer. Přesto dokázal s využitím geometrie jednoduše a přesně z délky trvání zatmění vypočítat vzdálenost Měsíce v jednotkách poloměrů planety Země.

Štítky: Lunární zatmění, Aristarchus, Total, Sequence


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »