Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění na jezeře Kalamalka

Uznání a copyright: Yuichi Takasaka

Tato poklidný pohled se sekvencí úplného zatmění Měsíce zachycený 28. srpna se dívá dolů k jezeru Kalamalka a ke světlům města Coldstream v Britské Kolumbii. Expozice každé 4 minuty zachytily polohu Měsíce a fázi zatmění, až Měsíc zapadl za světla města a kopce na obzoru. Tato sekvence umožňuje efektivně změřit trvání úplné fáze zatmění. Trvání měsíčních zatmění měřil také kolem roku 270 př.Kr. řecký astronom Aristarchus, i když pravděpodobně bez výhod digitálních hodin a kamer. Přesto dokázal s využitím geometrie jednoduše a přesně z délky trvání zatmění vypočítat vzdálenost Měsíce v jednotkách poloměrů planety Země.

Štítky: Lunární zatmění, Aristarchus, Total, Sequence


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »