Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Časový tunel

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)
Additional Image Data: Ken Crawford (Rancho Del Sol Observatory)

Na tomto kosmickém pohledu jsou hrotité hvězdy jsou blízko, ale rozplizlé galaxie jsou roztroušeny daleko do Vesmíru. Tento pěkný obrázek zabírá asi 1/2 stupně a je výsledkem projektu astronoma Johannesa Schedlera ohlédnout se v čase k 12.7 miliard světelných let vzdálenému kvazaru. Kvazar je na snímku v plném rozlišení sotva viditelný v poloze ve středu vyznačené dvěma krátkými svislými čárkami. Kvazar, výrazně jasné jádro mladé aktivní galaxie poháněné superhmotnou černou dírou, byl nedávno identifikován jako jeden z nejvzdálenějších známých objektů. Jelikož se světlo pohybuje konečnou rychlostí, tak do dálky rozestavené galaxie jsou vidět tak, jak vypadaly v postupně vzdálenější minulosti. Kvazar se jeví tak, jak vypadal zhruba před 12.7 miliardami let, když měl Vesmír teprve asi 7 procent svého současného věku. Rozpínání Vesmíru způsobilo červený posun světla. Aby mohl Schedler detekovat vzdálený kvazar s naměřeným rudým posuvem 6.04, tak přidal i obrazové údaje přesahující i do blízké infračervené oblasti, které získal spolupracovník Ken Crawford.

Štítky: Kvasar, Redshift, Speed of light, Lookback time


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »