Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Holografický princip

Uznání a copyright: E. Winfree, K. Fleischer, A. Barr et al. (Caltech)

Je tento obrázek lepší než tisíce slov? Podle holografického principu můžete z tohoto obrázku na počítačovém monitoru normální velikosti získat nejvíce 3 x 1065 bitů informací. Dosud nedokázaný holografický princip říká, že existuje maximální množství informačního obsahu drženého oblastmi přiléhajícími k jakémukoliv povrchu. Tudíž informační obsah uvnitř místnosti nezávisí na objemu místnosti, ale na ploše přiléhajících stěn. Princip vychází z myšlenky, že Planckova délka, tedy oblast délek, kde klasické gravitaci začíná dominovat kvantová mechanika, je jednou stranou oblasti, která může zřejmě obsahovat jen jeden bit informace. Toto omezení poprvé postuloval v roce 1993 fyzik Gerard 't Hooft. Omezení může pocházet ze zobecnění zdánlivě vzdálené spekulace, že informace držená černou dírou není dána jejím uzavřeným objemem, ale plochou jejího horizontu událostí. Pojem "holografický" vychází z analogie hologramu, kde lze promítáním světla na plochou obrazovku vytvářet třírozměrné obrazy. Ale pozor, jiní lidé, kteří se podívají na obrázek nahoře můžou tvrdit, že nevidí 3 x 1065 bitů, ale že vidí čajník.

Štítky: SIRDS, Teapot, Holograpic principle


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »