Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hory stvoření

Uznání: Lori Allen (Harvard-Smithsonian CfA) et al., JPL-Caltech, NASA

Tato fantastická část oblohy se nachází u východního okraje obrovské hvězdné porodnice W5, která je asi 7000 světelných let daleko v souhvězdí Cassiopeia. Na infračerveném pohledu ze Spitzerova kosmického dalekohledu jsou vidět mezihvězdná mračna studeného plynu a prachu opracovaná větry a zářením z horké hmotné hvězdy už mimo obrázek (těsně vpravo nahoře). Pronikavý Spitrezův pohled odhaluje nově zrozené hvězdy, stále ještě zabalené do kosmických mračen, jejichž zrození vyvolala také tato hmotná hvězda. Tato mezihvězdná mračna, přiléhavě zvaná "Hory stvoření", jsou asi 10 krát větší než analogické Sloupy stvoření v M16, které v roce 1995 proslavil pohled z Hubblova kosmického dalekohledu. W5 má též název IC 1848 a spolu s IC 1805 je součástí komplexní oblasti s populárním názvem Mlhovina srdce a duše. Spitzerův snímek zabírá ve vzdálenosti W5 asi 70 světelných let.

Štítky: Star-formation, Prach, Mezihvězdné prostředí, Infračervený, W5


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »