Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 17: Panorama kráteru Shorty

Uznání: Apollo 17 Crew, NASA; Panorama Assembly: Mike Constantine

Astronauté Apolla 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt strávili v prosinci 1972 na Měsíci v údolí Taurus-Littrow asi 75 hodin, zatímco jejich kolega Ronald Evans obíhal nad nimi. Toto ostré panoráma je digitálně sestavené ze snímků pořízených Cernanem, když spolu se Schmidtem pobýval na dně údolí. Po prohlídce impozantního Jižního masívu zarolujte doprava a u okraje kráteru Shorty uvidíte astronauta Schmidta a lunární rover a to nedaleko místa, kde geolog Schmidt objevil oranžovou lunární půdu. Posádka Apolla 17 se vrátila se 110 kilogramy vzorků hornin a půdy, což je více, než se přivezlo z kteréhokoliv jiného místa přistání. Nyní, 35 let později, jsou Cernan a Schmidt stále posledními lidmi, kteří kráčeli na Měsíci.

Štítky: Měsíc, Apollo 17, Měsíční povrch, South massif, Shorty crater


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »