Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 17: Panorama kráteru Shorty

Uznání: Apollo 17 Crew, NASA; Panorama Assembly: Mike Constantine

Astronauté Apolla 17 Eugene Cernan a Harrison Schmitt strávili v prosinci 1972 na Měsíci v údolí Taurus-Littrow asi 75 hodin, zatímco jejich kolega Ronald Evans obíhal nad nimi. Toto ostré panoráma je digitálně sestavené ze snímků pořízených Cernanem, když spolu se Schmidtem pobýval na dně údolí. Po prohlídce impozantního Jižního masívu zarolujte doprava a u okraje kráteru Shorty uvidíte astronauta Schmidta a lunární rover a to nedaleko místa, kde geolog Schmidt objevil oranžovou lunární půdu. Posádka Apolla 17 se vrátila se 110 kilogramy vzorků hornin a půdy, což je více, než se přivezlo z kteréhokoliv jiného místa přistání. Nyní, 35 let později, jsou Cernan a Schmidt stále posledními lidmi, kteří kráčeli na Měsíci.

Štítky: Měsíc, Apollo 17, Měsíční povrch, South massif, Shorty crater


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »