Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

T Tauri a Hindova proměnná mlhovina

Uznání a copyright: Don Goldman

Ta oranžová hvězda ve středu tohoto pozoruhodného teleskopického pohledu je T Tauri, prototyp třídy proměnných hvězd T Tauri. Kolem je prachové žluté kosmické mračno historicky známé jako Hindova proměnná mlhovina (NGC 1555/1554). Hvězda i mlhovina jsou vidět na okraji molekulárního mračna vzdáleného více jak 400 světelných let a výrazně mění jasnost, ale ne nezbytně současně, což je další záhadou této složité oblasti. Hvězdy typu T Tauri se nyní obecně považují za mladé (méně jak několik miliónů let), slunci podobné, stále v raných stadiích vývoje. Aby byl obrázek ještě více komplikovaný, tak infračervená pozorování ukazují, že T Tauri samotná je součástí vícenásobné soustavy a že Hindova mlhovina může také obsahovat velmi mladý stelární objekt. Tento barevný obraz zabírá v odhadované vzdálenosti T Tauri asi 4 světelné roky.

Štítky: Star-formation, T tauri, Variable star, Young star, Sun-like star, Ngc1555, Ngc1554


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »