Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars Rover závodí o přežití

Uznání: NASA, JPL-Caltech, USGS, UNM, HiRise

Marťanské vozítko Spirit nyní závodí o svůj život. Tento jezdící robot se nyní snaží dosáhnout místo, kde by strávil zimu, ale vázne v měkkém písku na Marsu. Vědci na Zemi doufají, že Spirit dokáže dojet na svah na severním konci neobvyklého útvaru zvaného Home Plate ještě před koncem tohoto měsíce, než začne severní zima na Marsu. Po dosažení tohoto svahu se bude vozítko nejspíše moci natočit dostatečně ke Slunci a tak zvýšit účinnost svých energii absorbujících slunečních panelů. Tato mapa ukazuje cestu Spiritu od července 2004 až do minulého měsíce.

Štítky: Mars, Vozítko, Spirit


41. vesmírný týden 2025

41. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 10. do 12. 10. 2025. Měsíc je počátkem týdne v úplňku a na konci týdne přestává být vidět na večerní obloze. To umožní lepší viditelnost dvou komet, jejichž nástup na večerní oblohu s nadějí očekáváme. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) bude vidět zatím jen dalekohledem a trochu obtížněji, ale snad také menším dalekohledem, by mohla být vidět i C/2025 R2 (SWAN). Planeta Saturn je vidět celou noc a bude v konjunkci s Měsícem. Jupiter a Venuše jsou vidět nejlépe ráno. Slunce je poměrně aktivní a opět nastaly slabé polární záře. V plánech startů raket nyní figuruje výhradně Falcon 9 s telekomunikačními družicemi Starlink a Kuiper. Sto let od narození by oslavil významný český astronom Miroslav Plavec.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2025 A6 (Lemmon) Koláž

Jde o koláž mnoha snímků, datumy jsou vepsané přímo do fotek. Jde o mix záběrů z astromodifikovaného Canonu 60D, 200 mm F2.8 USM II (Crop) + Seestaru S50. Comet aligned v Pixinsight a další post produkce klasická pro komety. Vyhradil jsem si na ní prakticky všechny jasné noci. Překvapením byla trhlina v oblačnosti trvající asi 1,5 hodiny v noci na 7.10, kdy se po úmorné práci podařilo kometu z dat vydolovat. Situaci značně komplikoval Měsíc. Zajímavostí je nedaleká galaxie NGC 3180.

Další informace »