Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars Rover závodí o přežití

Uznání: NASA, JPL-Caltech, USGS, UNM, HiRise

Marťanské vozítko Spirit nyní závodí o svůj život. Tento jezdící robot se nyní snaží dosáhnout místo, kde by strávil zimu, ale vázne v měkkém písku na Marsu. Vědci na Zemi doufají, že Spirit dokáže dojet na svah na severním konci neobvyklého útvaru zvaného Home Plate ještě před koncem tohoto měsíce, než začne severní zima na Marsu. Po dosažení tohoto svahu se bude vozítko nejspíše moci natočit dostatečně ke Slunci a tak zvýšit účinnost svých energii absorbujících slunečních panelů. Tato mapa ukazuje cestu Spiritu od července 2004 až do minulého měsíce.

Štítky: Mars, Vozítko, Spirit


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ufo 5

ufo

Další informace »