Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízký vesmír

Uznání a copyright: 2MASS, T. H. Jarrett, J. Carpenter, & R. Hurt

Jak opravdu vypadá blízký vesmír? Tato mapa ukazuje víc jak jeden a půl miliónu nejjasnějších hvězd a galaxií z blízkého vesmíru detekovaných přehlídkou 2MASS (Two Micron All Sky Survey) v infračerveném světle. Výsledný obraz je neuvěřitenou spletí hvězd a galaxií, který poskytuje meze toho, jak vesmír vznikal a vyvíjel se. Středem probíhají hvězdy, které jsou v rovině naší vlastní Galaxie Mléčná dráha. Velká většina bodů mimo galaktickou rovinu jsou galaxie a barvy představují vzdálenost, modré tečky jsou nejbližší galaxie z přehlídky 2Mass a červené zase ty nejvzdálenější galaxie, které se nacházejí v rudém posunu zhruba 0,1. Pojmenované struktury jsou označené. Hodně galaxií jsou dohromady gravitačně vázány, takže vznikají kupy, které jsou zase volně vázané do nadkup, které jak se zdá jsou někdy vidět jako součást ještě větších struktur.

Štítky: Galaxie, 2mass, Large scale structure


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »