Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Blízký vesmír

Uznání a copyright: 2MASS, T. H. Jarrett, J. Carpenter, & R. Hurt

Jak opravdu vypadá blízký vesmír? Tato mapa ukazuje víc jak jeden a půl miliónu nejjasnějších hvězd a galaxií z blízkého vesmíru detekovaných přehlídkou 2MASS (Two Micron All Sky Survey) v infračerveném světle. Výsledný obraz je neuvěřitenou spletí hvězd a galaxií, který poskytuje meze toho, jak vesmír vznikal a vyvíjel se. Středem probíhají hvězdy, které jsou v rovině naší vlastní Galaxie Mléčná dráha. Velká většina bodů mimo galaktickou rovinu jsou galaxie a barvy představují vzdálenost, modré tečky jsou nejbližší galaxie z přehlídky 2Mass a červené zase ty nejvzdálenější galaxie, které se nacházejí v rudém posunu zhruba 0,1. Pojmenované struktury jsou označené. Hodně galaxií jsou dohromady gravitačně vázány, takže vznikají kupy, které jsou zase volně vázané do nadkup, které jak se zdá jsou někdy vidět jako součást ještě větších struktur.

Štítky: Galaxie, 2mass, Large scale structure


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »