Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sloanova velká zeď: Největší známý útvar

Uznání a copyright: W. Schaap (U. Gorningen) et al., 2dF Galaxy Redshift Survey

Jaká je největší známá struktura? Odpověď záleží na tom, jak se definuje "struktura". Vedoucím kandidátem je uskupení galaxií známé jako Sloanova velká zeď, která byla objevena ve Sloanově digitální přehlídce oblohy. Sloanova velká zeď je vidět na této mapě s digitálně zvýrazněnými obrysy galaxií galaktické přehlídky Two Degree Field. Zobrazeny jsou galaxie vzdálené miliardu světelných let s rudým posuvem asi 0,1. Zde označená Sloanova velká zeď má rozpětí přes miliardu světelných let a je delší než kterákoliv jiná kdy měřená struktura. Kritikové namítají, že samotná Sloanova velká zeď by neměla být charakterizována jako koherentní struktura, protože v současnosti není gravitačně dohromady vázána a její části možná nikdy gravitačně vázány nebudou. Bez ohledu na to je z tohoto obrázku zřejmá krása místního vesmíru galaxií, kde je vidět několik obrovských nadkup galaxií, kup tvořených kupami galaxií. K nim patří Shapleyho nadkupa galaxií, část nadkupy Pisces-Cetus a část nadkupy Horologium-Reticulum.

Štítky: Galaxie, Vesmír, 2dF, Sloan great wall


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »