Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sloanova velká zeď: Největší známý útvar

Uznání a copyright: W. Schaap (U. Gorningen) et al., 2dF Galaxy Redshift Survey

Jaká je největší známá struktura? Odpověď záleží na tom, jak se definuje "struktura". Vedoucím kandidátem je uskupení galaxií známé jako Sloanova velká zeď, která byla objevena ve Sloanově digitální přehlídce oblohy. Sloanova velká zeď je vidět na této mapě s digitálně zvýrazněnými obrysy galaxií galaktické přehlídky Two Degree Field. Zobrazeny jsou galaxie vzdálené miliardu světelných let s rudým posuvem asi 0,1. Zde označená Sloanova velká zeď má rozpětí přes miliardu světelných let a je delší než kterákoliv jiná kdy měřená struktura. Kritikové namítají, že samotná Sloanova velká zeď by neměla být charakterizována jako koherentní struktura, protože v současnosti není gravitačně dohromady vázána a její části možná nikdy gravitačně vázány nebudou. Bez ohledu na to je z tohoto obrázku zřejmá krása místního vesmíru galaxií, kde je vidět několik obrovských nadkup galaxií, kup tvořených kupami galaxií. K nim patří Shapleyho nadkupa galaxií, část nadkupy Pisces-Cetus a část nadkupy Horologium-Reticulum.

Štítky: Galaxie, Vesmír, 2dF, Sloan great wall


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »