Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sloanova velká zeď: Největší známý útvar

Uznání a copyright: W. Schaap (U. Gorningen) et al., 2dF Galaxy Redshift Survey

Jaká je největší známá struktura? Odpověď záleží na tom, jak se definuje "struktura". Vedoucím kandidátem je uskupení galaxií známé jako Sloanova velká zeď, která byla objevena ve Sloanově digitální přehlídce oblohy. Sloanova velká zeď je vidět na této mapě s digitálně zvýrazněnými obrysy galaxií galaktické přehlídky Two Degree Field. Zobrazeny jsou galaxie vzdálené miliardu světelných let s rudým posuvem asi 0,1. Zde označená Sloanova velká zeď má rozpětí přes miliardu světelných let a je delší než kterákoliv jiná kdy měřená struktura. Kritikové namítají, že samotná Sloanova velká zeď by neměla být charakterizována jako koherentní struktura, protože v současnosti není gravitačně dohromady vázána a její části možná nikdy gravitačně vázány nebudou. Bez ohledu na to je z tohoto obrázku zřejmá krása místního vesmíru galaxií, kde je vidět několik obrovských nadkup galaxií, kup tvořených kupami galaxií. K nim patří Shapleyho nadkupa galaxií, část nadkupy Pisces-Cetus a část nadkupy Horologium-Reticulum.

Štítky: Galaxie, Vesmír, 2dF, Sloan great wall


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »