Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Oblast rentgenového vzplanutí na Slunci

Uznání: TRACE Project, NASA

Proč na Slunci nastávají vzplanutí? Na našem Slunci dochází nepředvídatelně k ohromným vzplanutím, která do sluneční soustavy vyvrhují horký plyn, který může ovlivňovat družice, astronauty a elektrické rozvody na Zemi. Tento podrobný záběr aktivní oblasti na Slunci, ze které vyšlehlo rentgenové vzplanutí, zaznamenala družice TRACE. Po kliknutí na snímek uvidíte film [mpg, 6.9MB], který ukazuje vývoj aktivní oblasti 9906 v průběhu 4 hodin. Kolem poměrně stabilních smyček magnetického pole proudí nad sluneční fotosférou zářící plyn o teplotě přes deset miliónů stupňů Celsia. Tyto toky se objevují po bouřlivě nestabilních magnetických rekonekcích nad Sluncem vytvářených vzplanutím. O slunečních aktivních oblastech zůstává spousta neznámého včetně přítomnosti tmavých oblastí, které se na filmu pohybují dovnitř.

Štítky: Slunce, Sluneční vzplanutí, X-class


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »