Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometě Holmes roste ohon

Uznání a copyright: Vicent Peris and José Luis Lamadrid (astrofoto.es)

Kometa Holmes je nadále působivým pohledem i pro neozbrojené oko. Jasnost komety poklesla jenom nepatrně a nyní se zřetelně jeví, že má větší úhlový průměr než hvězdy a planety. Astrofotografové si minulý týden také povšimli zřetelně nazelenalého vzhledu komy komety. Na snímku nahoře nad Španělskem ze tří digitálně kombinovaných expozic kometa 17P/Holmes nyní jasně vykazuje ohon. Modrý iontový ohon je vytvářen ionty slunečního větru, které dopadají na komu komety Holmes a odtlačují ji od Slunce. Kometa Holmes prošla asi před dvěma týdny nečekaným a dramatickým zvýšením své jasnosti. Podrobnosti viditelné v ohonu komety Holmes ukazují, že výbuch prachu a plynu, který tento dramatický vzrůst jasnosti způsobil je pokračující a komplexní událost. Kometa Holmes se během příštího měsíce bude na obloze pohybovat jen málo.

Štítky: Ohon, Spain, Comet Holmes


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »