Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometě Holmes roste ohon

Uznání a copyright: Vicent Peris and José Luis Lamadrid (astrofoto.es)

Kometa Holmes je nadále působivým pohledem i pro neozbrojené oko. Jasnost komety poklesla jenom nepatrně a nyní se zřetelně jeví, že má větší úhlový průměr než hvězdy a planety. Astrofotografové si minulý týden také povšimli zřetelně nazelenalého vzhledu komy komety. Na snímku nahoře nad Španělskem ze tří digitálně kombinovaných expozic kometa 17P/Holmes nyní jasně vykazuje ohon. Modrý iontový ohon je vytvářen ionty slunečního větru, které dopadají na komu komety Holmes a odtlačují ji od Slunce. Kometa Holmes prošla asi před dvěma týdny nečekaným a dramatickým zvýšením své jasnosti. Podrobnosti viditelné v ohonu komety Holmes ukazují, že výbuch prachu a plynu, který tento dramatický vzrůst jasnosti způsobil je pokračující a komplexní událost. Kometa Holmes se během příštího měsíce bude na obloze pohybovat jen málo.

Štítky: Ohon, Spain, Comet Holmes


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »