Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zlatá kometa Holmes

Uznání a copyright: Don Goldman

Překvapivá kometa Holmes zůstává snadno viditelná jako kulatý mlhavý obláček v severním souhvězdí Perseus. Pozorovatelé s dalekohledy, triedry, i ti, kteří se jenom rozhodli podívat vzhůru se mohou těšit z posledního posla sluneční soustavy, jak prolétá asi 150 miliónů kilometrů od Země, až za drahou Marsu. Kometa Holmes se stále rozpíná a nyní se jeví jako 1/3 úplňku a mnoho pozorovatelů hlásí žlutavý odstín prašné komy. Zlatá barva také dominuje tomuto teleskopickému pohledu pořízenému 1. listopadu, který ukazuje variace v jasné centrální oblasti komy. Ale kde má tato kometa ohon? Jako u každé správné komety by i u komety Holmes měl ohon směřovat od Slunce. Tento směr se ale téměř kryje se směrem našeho pohledu za kometou, což činí spatření ohonu velice obtížné.

Štítky: Comet Holmes, 17p


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »