Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zlatá kometa Holmes

Uznání a copyright: Don Goldman

Překvapivá kometa Holmes zůstává snadno viditelná jako kulatý mlhavý obláček v severním souhvězdí Perseus. Pozorovatelé s dalekohledy, triedry, i ti, kteří se jenom rozhodli podívat vzhůru se mohou těšit z posledního posla sluneční soustavy, jak prolétá asi 150 miliónů kilometrů od Země, až za drahou Marsu. Kometa Holmes se stále rozpíná a nyní se jeví jako 1/3 úplňku a mnoho pozorovatelů hlásí žlutavý odstín prašné komy. Zlatá barva také dominuje tomuto teleskopickému pohledu pořízenému 1. listopadu, který ukazuje variace v jasné centrální oblasti komy. Ale kde má tato kometa ohon? Jako u každé správné komety by i u komety Holmes měl ohon směřovat od Slunce. Tento směr se ale téměř kryje se směrem našeho pohledu za kometou, což činí spatření ohonu velice obtížné.

Štítky: Comet Holmes, 17p


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »