Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejbližší galaxie: Trpasličí galaxie Velký pes

Uznání a copyright ilustrace: R. Ibata (Strasbourg Observatory, ULP) et al., 2MASS, NASA

Která je nejbližší galaxie Mléčné dráhy? Novou odpovědí na tuto starou otázku je trpasličí galaxie Velký pes (Canis Major). Mnoho let si astronomové mysleli, že nejbližší galaxií byl Velký Magellanův mrak (LMC), ale tento titul v roce 1994 převzala trpasličí galaxie Střelec (Sagitarius). Nedávná měření ukazují, že trpasličí galaxie Velký pes je vzdálená jen 42 000 světelných let od Galaktického středu, asi tři čtvrtiny vzdálenosti k trpaslíku ve Střelci a čtvrtinu vzdálenosti k LMC. Objev byl učiněn nad daty přehlídky oblohy 2MASS, kde infračervené světlo umožňuje lepší pohled naší opticky neprostupnou Galaktickou rovinou. Ilustrace s popiskami nahoře ukazuje polohu nově objevené trpasličí galaxie Velký pes a s ní spojené slapové proudy materiálu související s naší Galaxií Mléčná dráha. Trpasličí galaxie Velký pes i jiné satelitní galaxie se při své cestě kolem a skrz naši Galaxii pomalu gravitačně trhají.

Štítky: Slunce, Sluneční vzplanutí, X-class


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »