Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejbližší galaxie: Trpasličí galaxie Velký pes

Uznání a copyright ilustrace: R. Ibata (Strasbourg Observatory, ULP) et al., 2MASS, NASA

Která je nejbližší galaxie Mléčné dráhy? Novou odpovědí na tuto starou otázku je trpasličí galaxie Velký pes (Canis Major). Mnoho let si astronomové mysleli, že nejbližší galaxií byl Velký Magellanův mrak (LMC), ale tento titul v roce 1994 převzala trpasličí galaxie Střelec (Sagitarius). Nedávná měření ukazují, že trpasličí galaxie Velký pes je vzdálená jen 42 000 světelných let od Galaktického středu, asi tři čtvrtiny vzdálenosti k trpaslíku ve Střelci a čtvrtinu vzdálenosti k LMC. Objev byl učiněn nad daty přehlídky oblohy 2MASS, kde infračervené světlo umožňuje lepší pohled naší opticky neprostupnou Galaktickou rovinou. Ilustrace s popiskami nahoře ukazuje polohu nově objevené trpasličí galaxie Velký pes a s ní spojené slapové proudy materiálu související s naší Galaxií Mléčná dráha. Trpasličí galaxie Velký pes i jiné satelitní galaxie se při své cestě kolem a skrz naši Galaxii pomalu gravitačně trhají.

Štítky: Slunce, Sluneční vzplanutí, X-class


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Další informace »