Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejbližší galaxie: Trpasličí galaxie Velký pes

Uznání a copyright ilustrace: R. Ibata (Strasbourg Observatory, ULP) et al., 2MASS, NASA

Která je nejbližší galaxie Mléčné dráhy? Novou odpovědí na tuto starou otázku je trpasličí galaxie Velký pes (Canis Major). Mnoho let si astronomové mysleli, že nejbližší galaxií byl Velký Magellanův mrak (LMC), ale tento titul v roce 1994 převzala trpasličí galaxie Střelec (Sagitarius). Nedávná měření ukazují, že trpasličí galaxie Velký pes je vzdálená jen 42 000 světelných let od Galaktického středu, asi tři čtvrtiny vzdálenosti k trpaslíku ve Střelci a čtvrtinu vzdálenosti k LMC. Objev byl učiněn nad daty přehlídky oblohy 2MASS, kde infračervené světlo umožňuje lepší pohled naší opticky neprostupnou Galaktickou rovinou. Ilustrace s popiskami nahoře ukazuje polohu nově objevené trpasličí galaxie Velký pes a s ní spojené slapové proudy materiálu související s naší Galaxií Mléčná dráha. Trpasličí galaxie Velký pes i jiné satelitní galaxie se při své cestě kolem a skrz naši Galaxii pomalu gravitačně trhají.

Štítky: Slunce, Sluneční vzplanutí, X-class


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »