Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejbližší galaxie: Trpasličí galaxie Velký pes

Uznání a copyright ilustrace: R. Ibata (Strasbourg Observatory, ULP) et al., 2MASS, NASA

Která je nejbližší galaxie Mléčné dráhy? Novou odpovědí na tuto starou otázku je trpasličí galaxie Velký pes (Canis Major). Mnoho let si astronomové mysleli, že nejbližší galaxií byl Velký Magellanův mrak (LMC), ale tento titul v roce 1994 převzala trpasličí galaxie Střelec (Sagitarius). Nedávná měření ukazují, že trpasličí galaxie Velký pes je vzdálená jen 42 000 světelných let od Galaktického středu, asi tři čtvrtiny vzdálenosti k trpaslíku ve Střelci a čtvrtinu vzdálenosti k LMC. Objev byl učiněn nad daty přehlídky oblohy 2MASS, kde infračervené světlo umožňuje lepší pohled naší opticky neprostupnou Galaktickou rovinou. Ilustrace s popiskami nahoře ukazuje polohu nově objevené trpasličí galaxie Velký pes a s ní spojené slapové proudy materiálu související s naší Galaxií Mléčná dráha. Trpasličí galaxie Velký pes i jiné satelitní galaxie se při své cestě kolem a skrz naši Galaxii pomalu gravitačně trhají.

Štítky: Slunce, Sluneční vzplanutí, X-class


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »