Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři mlhoviny v úzkých pásmech

Uznání a copyright: Michael Mayda

Úzkopásmové filtry a paleta ve falešných barvách dávají těmto třem mlhovinám na kosmickém plátnu centrální Mléčné dráhy úžasný vzhled. Všechny tři jsou jsou hvězdnými porodnicemi vzdálené asi 5,000 světelných let v na mlhoviny bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Dvě z nich katalogizoval v 18. století astronom Charles Messier, barevnou M8 vpravo nahoře od středu a kompaktní M20 vlevo. Třetí mlhovina NGC 6559 je vpravo dole. M8 velká více jak 100 světelných let je též známá jako mlhovina Laguna. Mlhovinu M20 rozdělují temné pásy a její populární název je Trifid. Na tomto kompozitním snímku úzké emisní čáry atomů síry, vodíku a kyslíku zachycené přes filtry jsou namapovány do širších barev červené, zelené a modré. Toto barevné schéma zpopularizovaly snímky z Hubblova kosmického dalekohledu. Pro pozemské dalekohledy úzkopásmové filtry navíc umožňují odstranit světelné znečištění a zachytit tak působivé snímky vesmíru i pod městskou oblohou.

Štítky: M8, Sagittarius, M20, False color, Narrow band filter, Ngc6559


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »