Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři mlhoviny v úzkých pásmech

Uznání a copyright: Michael Mayda

Úzkopásmové filtry a paleta ve falešných barvách dávají těmto třem mlhovinám na kosmickém plátnu centrální Mléčné dráhy úžasný vzhled. Všechny tři jsou jsou hvězdnými porodnicemi vzdálené asi 5,000 světelných let v na mlhoviny bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Dvě z nich katalogizoval v 18. století astronom Charles Messier, barevnou M8 vpravo nahoře od středu a kompaktní M20 vlevo. Třetí mlhovina NGC 6559 je vpravo dole. M8 velká více jak 100 světelných let je též známá jako mlhovina Laguna. Mlhovinu M20 rozdělují temné pásy a její populární název je Trifid. Na tomto kompozitním snímku úzké emisní čáry atomů síry, vodíku a kyslíku zachycené přes filtry jsou namapovány do širších barev červené, zelené a modré. Toto barevné schéma zpopularizovaly snímky z Hubblova kosmického dalekohledu. Pro pozemské dalekohledy úzkopásmové filtry navíc umožňují odstranit světelné znečištění a zachytit tak působivé snímky vesmíru i pod městskou oblohou.

Štítky: M8, Sagittarius, M20, False color, Narrow band filter, Ngc6559


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »