Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři mlhoviny v úzkých pásmech

Uznání a copyright: Michael Mayda

Úzkopásmové filtry a paleta ve falešných barvách dávají těmto třem mlhovinám na kosmickém plátnu centrální Mléčné dráhy úžasný vzhled. Všechny tři jsou jsou hvězdnými porodnicemi vzdálené asi 5,000 světelných let v na mlhoviny bohatém souhvězdí Střelce (Sagittarius). Dvě z nich katalogizoval v 18. století astronom Charles Messier, barevnou M8 vpravo nahoře od středu a kompaktní M20 vlevo. Třetí mlhovina NGC 6559 je vpravo dole. M8 velká více jak 100 světelných let je též známá jako mlhovina Laguna. Mlhovinu M20 rozdělují temné pásy a její populární název je Trifid. Na tomto kompozitním snímku úzké emisní čáry atomů síry, vodíku a kyslíku zachycené přes filtry jsou namapovány do širších barev červené, zelené a modré. Toto barevné schéma zpopularizovaly snímky z Hubblova kosmického dalekohledu. Pro pozemské dalekohledy úzkopásmové filtry navíc umožňují odstranit světelné znečištění a zachytit tak působivé snímky vesmíru i pod městskou oblohou.

Štítky: M8, Sagittarius, M20, False color, Narrow band filter, Ngc6559


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »