Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Souhvězdí a oblačné nebe

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PixHeaven.net)

Tato mračna z planety Země zachycená počátkem července odrážejí měsíční světlo a slabou, načervenalou zář. Daleko za nimi jsou mračna kosmického prachu a hvězdy Mléčné dráhy. Téměř půlnoční pohled z pláže v severní Francii se dívá na jih, kde je vidět, jak nad obzor vyčnívá souhvězdí Střelce (Sagittarius). Vpravo vévodí jasná planeta Jupiter, která se putuje mezi hvězdami souhvězdí Štíra (Scorpius). Za mračny Mléčné dráhy ve Střeci se ukrývá samotné galaktické centrum. Dejte kurzor na obrázek a šipka vám ukáže, kde se nacházejí.

Štítky: Mléčná dráha, Souhvězdí, Jupiter, Galaktický střed, Mračna, Sagittarius, Scorpius, Mouse over


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »