Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná cesta

Uznání a copyright: Larry Landolfi

Tento pohled plný fantazie vytvořil fotograf Larry Landolfi a inspiroval se při návštěvě města Fort Davis v Texasu, které je domovem McDonaldovy observatoře pod tmavou noční oblohou. Kompozitní obraz naznačuje, že Mléčná dráha je nebeským prodloužením opuštěné polní cesty. Název naší galaxie, Mléčná dráha (latinsky Via Lactea), odpovídá jejímu vzhledu mléčného pásu nebo cestě na obloze. Samotné slovo galaxie se odvozuje od řeckého označení pro mléko. Tento zářivý nebeský pás svítí kolektivním světlem myriád hvězd podél roviny naši galaxie, které jsou příliš slabé, než aby je bylo možné jednotlivě rozlišit a je možné jej uvidět na tmavé obloze za bezměsíčných nocí, i když ne tak barevně, jako na tomto obrázku. Difuzní světlo hvězd protíná temný pás zakrývajících galaktických mračen prachu. Na počátku 17. století namířil na Mléčnou dráhu svůj dalekohled Galileo a rozpoznal, že ji tvoří nespočetné hvězdy.

Štítky: Mléčná dráha, Galaxie, Galileo, Galaktická rovina, Starlight


48. vesmírný týden 2021

48. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 11. do 5. 12. 2021. Měsíc bude v novu a je vidět na ranní obloze, obtížně i s planetou Mars. Před svítáním bude nejlépe pozorovatelná poměrně jasná kometa C/2021 A1 (Leonard), která 3. 12. projde kolem kulové hvězdokupy M3. Večerní obloha nabízí pětici planet, tři z nich viditelné pouhým okem – Venuši, Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme pozorovat CME a Merkur. Na cestě k planetce je sonda DART. Země poskytla svou pohybovou energii sondě Solar Orbiter, která se kolem ní prosmýkla skrz nebezpečné zóny družic a trosek. Před 200 lety se narodil Wilhelm Tempel, jehož jméno nese řada komet.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IFN v souhvězdí Andromedy (11h 20min)

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2021 obdržel snímek „IFN v souhvězdí Andromedy", jehož autorem je Martin Vyhlídal     Souhvězdí Andromedy je pravděpodobně jednou z nejčastěji fotografovaných oblastí naší noční oblohy. Díky tomu, že se v něm nachází nejjasnější ze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Venuša, Jupiter a Saturn na večernej oblohe

Další informace »