Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skončí vesmír Velkým roztržením?

Uznání a copyright ilustrace: Lynette Cook

Jak skončí náš vesmír? Nedávné spekulace nyní zahrnují všudepřítomné rostoucí pole tajemné odpudivé fantómové energie, která zdánlivě všechno trhá. Ačkoliv vesmír začal Velkým třeskem, tak analýzy nedávných kosmologických měření dovolují možnost, že skončí Velkým roztržením. Tento kontraverzní scénář tvrdí, že za několik miliard let temná energie vzroste na takovou úroveň, že naše vlastní Galaxie nedokáže držet pohromadě. Poté ani hvězdy, planety a dokonce ani atomy možná nebudou moci odolat rozpínavé vnitřní síle. Předešlé spekulace o konečném osudu vesmíru se soutředily buď na Velký křach nebo na Velké zamrznutí. I když je osud vesmíru pořád hádankou, tak její řešení nejspíš povstane z lepšího porozumění podstaty temné hmoty a temné energie.

Štítky: Kosmologie, Phantom energy, Big rip


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 260P/McNaught

Snímek komety 260P/McNaught. Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, proti originálu 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Berana.

Další informace »