Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skončí vesmír Velkým roztržením?

Uznání a copyright ilustrace: Lynette Cook

Jak skončí náš vesmír? Nedávné spekulace nyní zahrnují všudepřítomné rostoucí pole tajemné odpudivé fantómové energie, která zdánlivě všechno trhá. Ačkoliv vesmír začal Velkým třeskem, tak analýzy nedávných kosmologických měření dovolují možnost, že skončí Velkým roztržením. Tento kontraverzní scénář tvrdí, že za několik miliard let temná energie vzroste na takovou úroveň, že naše vlastní Galaxie nedokáže držet pohromadě. Poté ani hvězdy, planety a dokonce ani atomy možná nebudou moci odolat rozpínavé vnitřní síle. Předešlé spekulace o konečném osudu vesmíru se soutředily buď na Velký křach nebo na Velké zamrznutí. I když je osud vesmíru pořád hádankou, tak její řešení nejspíš povstane z lepšího porozumění podstaty temné hmoty a temné energie.

Štítky: Kosmologie, Phantom energy, Big rip


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »