Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skončí vesmír Velkým roztržením?

Uznání a copyright ilustrace: Lynette Cook

Jak skončí náš vesmír? Nedávné spekulace nyní zahrnují všudepřítomné rostoucí pole tajemné odpudivé fantómové energie, která zdánlivě všechno trhá. Ačkoliv vesmír začal Velkým třeskem, tak analýzy nedávných kosmologických měření dovolují možnost, že skončí Velkým roztržením. Tento kontraverzní scénář tvrdí, že za několik miliard let temná energie vzroste na takovou úroveň, že naše vlastní Galaxie nedokáže držet pohromadě. Poté ani hvězdy, planety a dokonce ani atomy možná nebudou moci odolat rozpínavé vnitřní síle. Předešlé spekulace o konečném osudu vesmíru se soutředily buď na Velký křach nebo na Velké zamrznutí. I když je osud vesmíru pořád hádankou, tak její řešení nejspíš povstane z lepšího porozumění podstaty temné hmoty a temné energie.

Štítky: Kosmologie, Phantom energy, Big rip


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »