Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skončí vesmír Velkým roztržením?

Uznání a copyright ilustrace: Lynette Cook

Jak skončí náš vesmír? Nedávné spekulace nyní zahrnují všudepřítomné rostoucí pole tajemné odpudivé fantómové energie, která zdánlivě všechno trhá. Ačkoliv vesmír začal Velkým třeskem, tak analýzy nedávných kosmologických měření dovolují možnost, že skončí Velkým roztržením. Tento kontraverzní scénář tvrdí, že za několik miliard let temná energie vzroste na takovou úroveň, že naše vlastní Galaxie nedokáže držet pohromadě. Poté ani hvězdy, planety a dokonce ani atomy možná nebudou moci odolat rozpínavé vnitřní síle. Předešlé spekulace o konečném osudu vesmíru se soutředily buď na Velký křach nebo na Velké zamrznutí. I když je osud vesmíru pořád hádankou, tak její řešení nejspíš povstane z lepšího porozumění podstaty temné hmoty a temné energie.

Štítky: Kosmologie, Phantom energy, Big rip


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »