Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Trifid ve hvězdách a prachu

Uznání a copyright: R. Jay GaBany (Cosmotography.com)

V mlhovině Trifid lze pospolu najít nevýslovnou krásu i nepředstavitelný zmatek. Tato fotogenická mlhovina známá též jako M20 je viditelná dobrým triedrem v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Energetické procesy vznikání hvězd vytvářejí nejenom barvy ale i chaos. Červeně zářící plyn je důsledkem narážení vysokoenergetického hvězdného světla do plynného vodíku. Tmavé prachové filamenty, které M20 protkávají, vznikly v atmosférách chladných obrů a ve troskách po výbuších supernov. Která z jasných mladých hvězd rozsvěcuje modrou reflekční mlhovinu je stále předmětem výzkumu. Světlo z M20, které vidíme dnes, ji opustilo snad před 3000 lety, ačkoliv přesná vzdálenost zůstává neznámá. Přeletět M20 napříč trvá světlu asi 50 roků.

Štítky: Prach, M20, Trifid Nebula


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »