Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Trifid ve hvězdách a prachu

Uznání a copyright: R. Jay GaBany (Cosmotography.com)

V mlhovině Trifid lze pospolu najít nevýslovnou krásu i nepředstavitelný zmatek. Tato fotogenická mlhovina známá též jako M20 je viditelná dobrým triedrem v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Energetické procesy vznikání hvězd vytvářejí nejenom barvy ale i chaos. Červeně zářící plyn je důsledkem narážení vysokoenergetického hvězdného světla do plynného vodíku. Tmavé prachové filamenty, které M20 protkávají, vznikly v atmosférách chladných obrů a ve troskách po výbuších supernov. Která z jasných mladých hvězd rozsvěcuje modrou reflekční mlhovinu je stále předmětem výzkumu. Světlo z M20, které vidíme dnes, ji opustilo snad před 3000 lety, ačkoliv přesná vzdálenost zůstává neznámá. Přeletět M20 napříč trvá světlu asi 50 roků.

Štítky: Prach, M20, Trifid Nebula


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »