Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Roj Perseid

Uznání a copyright: Fred Bruenjes

Dnes je noc vhodná pro pozorování meteorů. Na planetu Zemi bude pršet kometární prach a tmavou oblohou budou křižovat meteory z každoročního roje Perseid. Astronom Fred Bruenjes si v noci z 11 na 12. srpna 2004 užíval očekávané kosmické počasí a přitom pořídil širokoúhlým objektivem sérii mnoha 30 sekundových expozic. Kombinací těch snímků, na kterých byly zachyceny záblesky meteorů, vytvořil tento pěkný pohled na letní Perseidy. Ačkoliv kometární prachové částice putují po vzájemně rovnoběžných drahách, tak výsledná sprška meteorů vypadá, jako by se rojila z jediného bodu na obloze v souhvězdí Perseus. Jev radiantu vzniká díky perspektivě, jelikož se rovnoběžné stopy jeví, jakoby se v dálce sbíhaly. Bruenjes uvádí, že na kompozitním obrázku je 51 meteorů Perseid včetně téměř stacionárního meteoru. Letos se se očekává, že meteorický roj Perseid vyvrcholí po dnešní půlnoci v bezměsíčných ranních hodinách 12. srpna.

Štítky: Perseidy, Meteorický roj, Radiant


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »