Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmické tornádo HH 49 50

Uznání: J. Bally (Univ. of Colorado) et al., JPL-Caltech, NASA

Kosmické tornádo dlouhé několik světelných let je ve skutečnosti silný výtrysk katalogizovaný jako HH (Herbig-Harův objekt) 49/50 směřující z horní části snímku ze Spitzerova kosmického dalekohledu dolů. Ačkoliv je dobře známo, že se takové energetické výrony výrony váží s utvářením mladých hvězd, tak přesná příčina spirálovitých struktur zřejmých v tomto případě zůstává záhadou. Zárodečná hvězda zodpovědná za výtrysk o rychlosti 100 kilometrů za sekundu se nachází těsně za horním okrajem tohoto snímku, zatímco jasná hvězda u špičky výtrysku se tam asi promítá náhodně. Toto tornádu na infračerveném snímku ve falešných barvách září infračerveným světlem generovaným tím, jak tento výron zahřívá okolní prachová mračna. Barevné kódování ukazuje trend od červených až k modrým odstínům u špičky, což ukazuje na systematicky rostoucí emisi na kratších vlnových délkách. Tento trend se považuje za důkaz rostoucí molekulární excitace blíže k hlavě výtrysku, který dopadá do mezihvězdného plynu. HH49/50 je asi 450 světelných let daleko a nachází se v molekulárním mračnu Chameleon I.

Štítky: Star-formation, Molekulární mračno, Výtrysk, Herbig haro, Young star


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »