Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmické tornádo HH 49 50

Uznání: J. Bally (Univ. of Colorado) et al., JPL-Caltech, NASA

Kosmické tornádo dlouhé několik světelných let je ve skutečnosti silný výtrysk katalogizovaný jako HH (Herbig-Harův objekt) 49/50 směřující z horní části snímku ze Spitzerova kosmického dalekohledu dolů. Ačkoliv je dobře známo, že se takové energetické výrony výrony váží s utvářením mladých hvězd, tak přesná příčina spirálovitých struktur zřejmých v tomto případě zůstává záhadou. Zárodečná hvězda zodpovědná za výtrysk o rychlosti 100 kilometrů za sekundu se nachází těsně za horním okrajem tohoto snímku, zatímco jasná hvězda u špičky výtrysku se tam asi promítá náhodně. Toto tornádu na infračerveném snímku ve falešných barvách září infračerveným světlem generovaným tím, jak tento výron zahřívá okolní prachová mračna. Barevné kódování ukazuje trend od červených až k modrým odstínům u špičky, což ukazuje na systematicky rostoucí emisi na kratších vlnových délkách. Tento trend se považuje za důkaz rostoucí molekulární excitace blíže k hlavě výtrysku, který dopadá do mezihvězdného plynu. HH49/50 je asi 450 světelných let daleko a nachází se v molekulárním mračnu Chameleon I.

Štítky: Star-formation, Molekulární mračno, Výtrysk, Herbig haro, Young star


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »