Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Továrna na hvězdy Messier 17

Uznání a copyright: Ignacio de la Cueva Torregrosa

V souhvězdí Střelce (Sagittarius) bohatém na mlhoviny se ve vzdálenosti 5500 světelných let nachází zářením a hvězdnými větry ošlehaná továrna na hvězdy známá jako Messier 17. V té vzdálenosti toto pole 30 obloukových minut zabírá skoro 50 světelných let. Hvězdné větry a energetické záření z horkých hmotných hvězd vzniklých ze zásob plynu a prachu v M17 pomalu odstranily zbývající mezihvězdný materiál a vytvořily tak dutý vzhled a kudrnaté tvary. Barvy na tomto krásném obrázku byly vybrány tak, aby zdůrazňovaly světlo emitované specifickými prvky v mlhovině excitované energetickým hvězdným světlem. Červená označuje emisi síry, zelená vodíku a modrá kyslíku. M17 je též známa jako mlhovina Omega nebo mlhovina Labuť.

Štítky: Star-formation, M17, Omega Nebula


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »