Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Továrna na hvězdy Messier 17

Uznání a copyright: Ignacio de la Cueva Torregrosa

V souhvězdí Střelce (Sagittarius) bohatém na mlhoviny se ve vzdálenosti 5500 světelných let nachází zářením a hvězdnými větry ošlehaná továrna na hvězdy známá jako Messier 17. V té vzdálenosti toto pole 30 obloukových minut zabírá skoro 50 světelných let. Hvězdné větry a energetické záření z horkých hmotných hvězd vzniklých ze zásob plynu a prachu v M17 pomalu odstranily zbývající mezihvězdný materiál a vytvořily tak dutý vzhled a kudrnaté tvary. Barvy na tomto krásném obrázku byly vybrány tak, aby zdůrazňovaly světlo emitované specifickými prvky v mlhovině excitované energetickým hvězdným světlem. Červená označuje emisi síry, zelená vodíku a modrá kyslíku. M17 je též známa jako mlhovina Omega nebo mlhovina Labuť.

Štítky: Star-formation, M17, Omega Nebula


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »