Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupa Messier 67

Uznání a copyright: Processing - Noel Carboni, Imaging - Greg Parker

Ve středu tohoto ostrého obrázku se soustřeďují hvězdy jedné z nejstarších známých otevřených hvězdokup Messier 67. Přestože jsou hvězdy v otevřených hvězdokupách obvykle mnohem mladší, tak hvězdy v M67 jsou staré nejspíš 4 miliardy let, tedy přibližně stejného stáří a stejného zastoupení prvků jako je Slunce. Otevřené hvězdokupy jsou téměř vždy mladší, protože se v průběhu času rozptýlí při přiblížení k jiným hvězdám, mezihvězdným mrakům a při vlivu gravitačních slapů při oběhu kolem středu naší Galaxie. M67 přesto obsahuje více jak 500 hvězd a nachází se 2800 světelných let daleko v souhvězdí Raka (Cancer). V této odhadované vzdálenosti by měl být rozměr M67 12 světelných let.

Štítky: Hvězdokupa, Otevřená hvězdokupa, M67


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »