Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Phoenix stoupá k Marsu

Uznání: NASA

Dokázal by Mars podporovat život? Pro odpověď na tuto otázku NASA minulý týden k Marsu vypustila sondu Phoenix. Očekává se, že sonda Phoenix přistane v květnu 2008 v neprobádané severní polární oblasti Marsu, která je bohatá na vodní led. Ačkoliv se Phoenix nemůže pohybovat, tak může uvést do provozu svoje kamery, robotické rameno a malou chemickou laboratoř, aby tak si mohl prohlédnout, prokopat a chemicky analyzovat místo přistání. Je naděje, že Phoenix bude schopen určit důkazy historie ledu a vody na Marsu. Phoenix je též určen k výzkumu hranice mezi ledem a půdou v nadějí, že se najdou příznaky životadárné zóny, ve které by mohl být mikrobiální život. Phoenix má na povrchu Marsu plánovanou životnost tři měsíce.

Štítky: Mars, Launch, Phoenix


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »