Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bakterie D rad: kandidáti na astronauty

Uznání: Michael Daly (Uniformed Services University of the Health Sciences), DOE

Tyto baktérie by mohly přežít na jiné planetě. Baktérie Deinococcus radiodurans (D. rad) přežívají v pozemských laboratořích extrémní úrovně radiace, extrémní teploty, dehydrataci i expozice vůči genotoxickým chemikáliím. Mají také úžasnou schopnost opravit svoji vlastní DNA, obvykle do 48 hodin. O tyto baktérie, které jsou známé jako extremofily, jako je třeba D. rad, se zajímá NASA, zčásti proto, že by se mohly přizpůsobit tak, aby mohly pomáhat lidským kosmonautům přežít na jiných světech. Nedávná mapa DNA baktérií D. rad by mohla biologům rozšířit možnosti jak přežít pomocí shopnosti vytvářet léky, čistou vodu a kyslík. Genetické inženýrství je už využívá při čištění úniku toxické rtuti. Vědci objevili baktérie D.rad jako jednu z nejstarších přežívajících forem života náhodou v letech 1950, když je při výzkumu technik uchovávání potravin nedokázali snadno zničit Na snímku nahoře v misce tiše roste Deinococcus radiodurans.

Štítky: Bacteria, D. rad, Astronauts


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »