Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starý spolehlivec pod oblohou Yellowstone

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics.com)

Nemusíte být zrovna v Yellowstone, abyste uviděli tuto krásnou oblohu, ale být tam není žádná chyba. Tak malebné popředí v podobě erupce slavného gejzíru Old Faithful (Starého spolehlivce) před již tak malebným pozadím oblohy můžete uvidět jen v národním parku Yellowstone ve Wyomingu v USA. Je vidět, jak gejzír Old Faithful v popředí, tryská do vzduchu do výšky přes 30 metrů proud horké vody. To se děje předvídatelně na několik minut zhruba každých 90 minut. Předpovídat se dají také ta nejjasnější světla, která zdobí noční oblohu, i když se jejich viditelnost stále mení. Daleké pozadí oblohy z poloviny června zachycuje nalevo rovinu naší Mléčné dráhy a také jasnou planetu Jupiter napravo. Jupiter je nejjasnějším nebeským objektem na celém snímku. Old Faithful pravidelně tryská přinejmeším od let 1800.

Štítky: Galaxie, Cometary globule, CG4


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2017 K2 PnaStarrs

Kométa je na snímku vľavo dole, vpravo hore je hviezda Cebalrai z Hadonosa.

Další informace »