Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Starý spolehlivec pod oblohou Yellowstone

Uznání a copyright: Wally Pacholka (Astropics.com)

Nemusíte být zrovna v Yellowstone, abyste uviděli tuto krásnou oblohu, ale být tam není žádná chyba. Tak malebné popředí v podobě erupce slavného gejzíru Old Faithful (Starého spolehlivce) před již tak malebným pozadím oblohy můžete uvidět jen v národním parku Yellowstone ve Wyomingu v USA. Je vidět, jak gejzír Old Faithful v popředí, tryská do vzduchu do výšky přes 30 metrů proud horké vody. To se děje předvídatelně na několik minut zhruba každých 90 minut. Předpovídat se dají také ta nejjasnější světla, která zdobí noční oblohu, i když se jejich viditelnost stále mení. Daleké pozadí oblohy z poloviny června zachycuje nalevo rovinu naší Mléčné dráhy a také jasnou planetu Jupiter napravo. Jupiter je nejjasnějším nebeským objektem na celém snímku. Old Faithful pravidelně tryská přinejmeším od let 1800.

Štítky: Galaxie, Cometary globule, CG4


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »