Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koma komety Holmes se rozpíná

Uznání a copyright: Eric Allen Observatoire du Cégep de Trois-Rivi?res

Běžte v noci ven a podívejte se na kometu Holmes. Nepotřebujete ani dalekohled, ani triedr, pouze zvědavost a mapu oblohy. Kometa 17P/Holmes prošla minulý týden erupcí, která ji neočekávaně vynesla ze zapomenutí na jednu z nejjasnějších komet v minulých letech. Nadšení pozorovatelé na severní polokouli vývoj komety pečlivě sledují. Na obrázku nahoře z Quebecu v Kanadě je vidět, jak se koma komety Holmes v posledních několika dnech pozoruhodně zvětšila. Na obrázku nahoře je kvůli porovnání úhlových rozměrů umístěn Jupiter. Jupiter má zde takovou velikost, jakou by měl v nynější vzdálenosti komety Holmes. Jak se kometa Holmes vyvine není známo, jedna možnost je, že se rozpínající oblak plynu z nedávné erupce pomalu rozptýlí a zeslábne.

Štítky: Kometa, Erupce, Comet Holmes, Animated gif


12. vesmírný týden 2023

12. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 3. do 26. 3. 2023. Začíná astronomické jaro a mění se čas na letní. Měsíc bude v novu. Na večerní obloze svítí hlavně výrazná Venuše. Velmi nízko budou koncem týdne Jupiter a Merkur. Aktivita Slunce je nízká, ale to se může během týdne změnit. Na obloze je jen několik slabších komet. Nastane jeden zajímavější zákryt hvězdy planetkou. V týdnu jsme viděli tři čínské starty i tři starty Falconu 9. Před 30 lety byla objevena kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 srazila s planetou Jupiter. 95 let se dožívá Jim Lovell, astronaut s českými kořeny, který byl dvakrát u Měsíce, ale na jeho povrch nevstoupil.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Blízké setkání dvou komet  C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (Atlas)

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2023 získal snímek „Blízké setkání dvou komet C/2022 E3 (ZTF ) a C/2022 U2 (ATLAS)“, jehož autorem je Roman Hujer     Po delší době obohatila naši oblohu poněkud jasnější kometa. Ovšem, i když se její jméno C/2022 E3 (ZTF) neslo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »