Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koma komety Holmes se rozpíná

Uznání a copyright: Eric Allen Observatoire du Cégep de Trois-Rivi?res

Běžte v noci ven a podívejte se na kometu Holmes. Nepotřebujete ani dalekohled, ani triedr, pouze zvědavost a mapu oblohy. Kometa 17P/Holmes prošla minulý týden erupcí, která ji neočekávaně vynesla ze zapomenutí na jednu z nejjasnějších komet v minulých letech. Nadšení pozorovatelé na severní polokouli vývoj komety pečlivě sledují. Na obrázku nahoře z Quebecu v Kanadě je vidět, jak se koma komety Holmes v posledních několika dnech pozoruhodně zvětšila. Na obrázku nahoře je kvůli porovnání úhlových rozměrů umístěn Jupiter. Jupiter má zde takovou velikost, jakou by měl v nynější vzdálenosti komety Holmes. Jak se kometa Holmes vyvine není známo, jedna možnost je, že se rozpínající oblak plynu z nedávné erupce pomalu rozptýlí a zeslábne.

Štítky: Kometa, Erupce, Comet Holmes, Animated gif


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

perzeida

perzeida

Další informace »