Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koma komety Holmes se rozpíná

Uznání a copyright: Eric Allen Observatoire du Cégep de Trois-Rivi?res

Běžte v noci ven a podívejte se na kometu Holmes. Nepotřebujete ani dalekohled, ani triedr, pouze zvědavost a mapu oblohy. Kometa 17P/Holmes prošla minulý týden erupcí, která ji neočekávaně vynesla ze zapomenutí na jednu z nejjasnějších komet v minulých letech. Nadšení pozorovatelé na severní polokouli vývoj komety pečlivě sledují. Na obrázku nahoře z Quebecu v Kanadě je vidět, jak se koma komety Holmes v posledních několika dnech pozoruhodně zvětšila. Na obrázku nahoře je kvůli porovnání úhlových rozměrů umístěn Jupiter. Jupiter má zde takovou velikost, jakou by měl v nynější vzdálenosti komety Holmes. Jak se kometa Holmes vyvine není známo, jedna možnost je, že se rozpínající oblak plynu z nedávné erupce pomalu rozptýlí a zeslábne.

Štítky: Kometa, Erupce, Comet Holmes, Animated gif


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »