Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koma komety Holmes se rozpíná

Uznání a copyright: Eric Allen Observatoire du Cégep de Trois-Rivi?res

Běžte v noci ven a podívejte se na kometu Holmes. Nepotřebujete ani dalekohled, ani triedr, pouze zvědavost a mapu oblohy. Kometa 17P/Holmes prošla minulý týden erupcí, která ji neočekávaně vynesla ze zapomenutí na jednu z nejjasnějších komet v minulých letech. Nadšení pozorovatelé na severní polokouli vývoj komety pečlivě sledují. Na obrázku nahoře z Quebecu v Kanadě je vidět, jak se koma komety Holmes v posledních několika dnech pozoruhodně zvětšila. Na obrázku nahoře je kvůli porovnání úhlových rozměrů umístěn Jupiter. Jupiter má zde takovou velikost, jakou by měl v nynější vzdálenosti komety Holmes. Jak se kometa Holmes vyvine není známo, jedna možnost je, že se rozpínající oblak plynu z nedávné erupce pomalu rozptýlí a zeslábne.

Štítky: Kometa, Erupce, Comet Holmes, Animated gif


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »